“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberler‘’Sosyal Konut Projelerinde İklim Dostu Malzemeler Kullanılmalı’’

‘’Sosyal Konut Projelerinde İklim Dostu Malzemeler Kullanılmalı’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, sosyal konut projelerinde enerji verimli ve iklim dostu malzemelerin kullanılarak özel sektöre öncülük etmesi gerektiğini belirtti. 

Kamunun küresel ısınmayla mücadelede özel sektöre öncülük etmesi gerektiğini söyleyen TOBB İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, “Kamunun, küresel ısınmaya karşı mücadele kapsamında özel sektöre yapacağı öncülük ve önderlik çok önemlidir. Sosyal konut projelerinin NSEB olarak tasarlanması, ülkemiz kaynaklarının verimli kullanılması, enerji maliyetinin ve cari açığın düşürülmesi ve yanı sıra küresel ısınmaya karşı mücadele edilmesi anlamı taşıyacaktır.” dedi.

Binaların enerji tüketiminde yüzde 40 ve üstünde payı olduğunu vurgulayan Poyraz, “Paris İklim Anlaşması taahhütlerinin yansıması olarak bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalarda, kullanılacak enerjinin en az yüzde 5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunludur. Dolayısıyla, bu konseptin sosyal konut projelerinde yapılacak binalar için de kullanılması, binaların kalın yalıtıma, kaplamalı yalıtım camı ünitelerine ve ısı yalıtım değerleri iyileştirilmiş pencerelere sahip olması önem arz etmektedir. Ayrıca, yenilebilir enerji sistemleri sayesinde bina kullanıldıkça sahiplerine düşük enerji faturaları ile yüksek oranda tasarruf sağlayacaktır.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments