Ana SayfaHaberlerSosyal Konut Projelerine Yeşil Beton Zorunluluğu Getirildi 

Sosyal Konut Projelerine Yeşil Beton Zorunluluğu Getirildi 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, çevreci yaklaşıma dikkat çekme amacıyla sosyal konut projelerine yeşil beton şartı ile kapalı otoparklara elektrikli şarj istasyonu zorunluluğu getirdiğini duyurdu. 

Büyük oranda karbon salınımına neden olan çimento yerine, organik beton artıklarından üretilen yeşil beton kullanımı teşvik edilecek. İçerisinde inci taşı da olan yeşil beton inşaatlarda kullanılacak. Ayrıca konutlarda yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayan mantolama ve ısı yalıtımı yapılmasına da önem verilecek. Böylece karbon salınımının önüne geçilmesi planlanıyor.

Dar gelirlilerin ev sahibi olması amacıyla “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi, orta gelirliler için ise “Yeni Evim” projesi hayata geçirildi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu sosyal konutlarda çevreci unsurları teşvik edecek. Bu kapsamda her proje şehirlerin tarihi dokusuna, bölgelerin iklimine ve coğrafi özelliklerine göre projelendirilecek.

Yapılacak konutların otoparkları da çevreye duyarlı olacak. Bakanlık daha önce hazırladığı yönetmelikle, zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılarda elektrikli araçlara uygun şart ünitelerinin olması şartını getirmişti. Şimdi yapılacak sosyal konutlarda da hızlı ve yavaş şarj ünitesi bulunacak. Ayrıca büyük sitelere bahçe sulaması amacıyla yağmur suyu depolama sistemleri de kurulacak.

Tüm sosyal konut projeleri ve detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments