Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerSümela'ya Teleferik Yapılacak

Sümela’ya Teleferik Yapılacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptığı açıklamada Maçka ilçesinin yüksek noktasında bulunan Sümela Manastırı’nın bölge ve Türkiye’nin tarihi mirası için çok önemli bir merkez olduğunu dile getirdi. Sümela Manastırı’na ziyaretçilerin ulaşımını kolaylaştırmak ve bulunduğu vadiyi üstten görebilme fırsatı sunmak amacıyla yaklaşık 150 milyon lira maliyetle kurulacak olan teleferik projesi ihalesinin 2021 yılının ilk 6 ayında yapılmasını planladıklarını belirtti.

Başkan Zorluoğu Sümela Manastırı için hayata geçmesi planlanan teleferik projesi için şu açıklamalarda bulundu:

“Birinci ayağı otopark bölgesinden yani vadinin içinden başlıyor ve Sümela’ya uzak ancak yüksekçe bir noktaya ulaşıyor. Projede o alanda seyir terasları, yeme içme mekanları, yürüme alanları olacak. Bu sayede sizi ormanın içine götürüyor. İkinci ayağı ise Sümela’ya yakın bir noktaya sizi taşıyor, dolayısıyla iki duraklı teleferik sistemi. Birinci durağında bambaşka güzellikler sunan manzara, seyir terasları, yürüme yolları, restoranlar gibi çok rahatlıkla 3-4 saat vakit geçirebileceğiniz bir alan olacak. Tekrar teleferiğe binip oradan ikinci ayak dediğimiz Sümela Manastırı’na oldukça yakın bir noktada sizi indiriyor ve oradan da Sümela’ya gidiliyor.”

Zorluoğlu, tamamlanan ve maliyeti yaklaşık 100-150 milyon lira olan proje için yatırımcı arayışında olduklarını dile getirerek “Birkaç ciddi yatırımcı firma bizimle temas halinde, kısa süre içinde oranın da ihalesini gerçekleştireceğiz inşallah. Pandemi süreci olmasaydı belki bu işi ihale etmiş olacaktık ancak ister istemez yatırımcıları etkiledi bu süreç. Dolayısıyla ümit ediyoruz, 2021 yılının ilk 6 ayında bu ihaleyi gerçekleştiririz. Biraz müşteriyle alakalı bir iş çünkü bunu biz yapmayacağız, yap-işlet-devret modeliyle yapacağımız için buna yatırımcı bulmak durumundayız” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments