Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerTapusuz Ev Kalmayacak

Tapusuz Ev Kalmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük yol haritasına göre Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Sistemle ilk kez Türkiye’nin üretim ve satış aşamasını da kapsayacak şekilde konut stoku çıkarılacak.

Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Nisan ayına kadar konut stoku çıkarılacak. Tapusuz ev kalmayacak. Vatan Gazetesi’nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca nisana kadar hazırlanmayı hedeflediği envanter çalışmasında, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni alınmış ancak ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkuller bulunuyor.

Konut Piyasası Takip Sistemi kapsamında çıkarılan envanterin yatırımcılara rehbet olması planlanıyor. Bu sistemle beraber ilk kez Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri arasında konut stokları bulunuyor. Çalışmalar kapsamında son iki yıllık kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yönelik veriler istendi.

Satılık Kaç Daire ve İş Yeri var?

Gayrimenkul sektöründe arz-talep dengesinin kurulabilmesi için güvenilir bir altyapı oluşturulacak. Takip sistemi ile hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede kaç satılık daire, işyeri olduğuna bakılabilecek. Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net bir şekilde görülebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ifadesiyle yeni sistemle beraber gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetleri makro ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Mevcut sistemde sadece tapusu olan konutlar kayda giriyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments