‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ Yeni Ekonomi Programı’na alındı

‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ Yeni Ekonomi Programı'na alındı

Gayrimenkul sektöründeki fiyat farklılarını ortadan kaldıracak ve tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi hayata geçiyor.

Vergi Dairesi Başkanı Hükümet, Türkiye’de sızdırılan sektörlerden biri olan faaliyet raporuna göre gayrimenkul sektöründeki en yüksek vergi oranını hesapladı.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre, neredeyse 10 senedir üzerinde çalışılan sistem Yeni Ekonomi Programı’na alındı. Gayrimenkullere tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi ile gayrimenkul vergilendirme sistemi sil baştan değişecek.

Sonuç

Gayrimenkul alımlarında emlak vergisi değerini aştığı beyan edilen tutar ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki boşluk da ortadan kalkacaktır. Gayrimenkul, gerçek değeri ve tapu ile işlem görecek ve ortalama fiyatı TDS üzerinde belirlenecektir.

Yeni sisteme yönelik bakanlığın bunun üzerinde 10 yıldır çalıştığını ve bölgesel fiyatlar tespit edildiğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni sistem ile her bağımsız bölümün kimliği olarak tanımlanan MLS (Multiple Listing Service) sistemine doğru da geçiş yapıldığını, belirlenen fiyatlar altında bir rakamın tapuda kabul edilmeyeceğini söyledi.

4 Bin 500 TL Fark Çıkacak

Taşınmaz Değerleme Sistemi sonrasında örneğin; Tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi durumunda binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den 800 TL’ye çıkacak. Ekim’den sonra yüzde 4 olan tapu harcı ise 7 bin 500 liradan 12 bin liraya yükselecek.