Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYeni Ekonomi Programı İle Bir Aylık Kira Cepte

Yeni Ekonomi Programı İle Bir Aylık Kira Cepte

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik üç önemli başlık bulunuyor.

Üç yıllık Yeni Ekonomik Plan kapsamında gayrimenkul sektöründe önemli sorunlar var. Sabah gazetesi Hazal Ateş’e göre Yeni Ekonomik Plan ile gayrimenkul değerleme sistemi kurulacak, gayrimenkul envanteri tamamlanacak, arsa kira bedelleri ve emlak vergileri gerçek değerden tahsil edilecek, kira artış oranının üst sınırı üretici fiyatlarından ziyade tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu yıl üretici fiyat endeksindeki yükseliş nedeniyle kira artışlarının yüzde 19’a yaklaştığını belirterek yapılacak düzenlemenin vatandaş lehine bir olduğunu ifade etti.

Bir Aylık Kira Cepte

Aşa; “Haziran ayında ÜFE yüzde 19’a yakın, TÜFE yüzde 12. İkisi arasında yüzde 6’dan fazla büyük bir fark var. Ağustos ayında mal sahipleri ve kiracılar arasında sıkıntı yaşandı. Yapılan bu düzenleme kiracıların lehine olacak” dedi.  Aşa, kira artışının ÜFE ile hesaplanmasının yaklaşık bir aylık kiranın cepte kalması anlamına geldiğini söyledi.

Gayrimenkul Değerleme Sistemi Sicil Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada Türkiye Tüm Emlakçılar Derneği Başkanı Hacı Ali Taylan, Ankara Tüm Emlak Ticaret Odası kadastro genel müdürü Ahmet Rıfat Yetkin’nin vatandaşları artan kira düzenlemelerinden korumaya yönelik bir adım olduğunu belirtti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments