“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriTaşkent’te 215 Metrelik Gökdelen Yapacak

Taşkent’te 215 Metrelik Gökdelen Yapacak

Türk şirketi Özgüven, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 215 metre yüksekliğinde 50 katlı gökdelen inşa edecek.

Orta Asya’nın en yüksek gökdelenini bir Türk şirketi inşa edecek. İnşaatı tamamlandığında 215 metre yüksekliğinde olacak 50 katlı gökdelen, Türk Özgüven şirketi tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te inşa edilecek. Türk şirketi tarafından inşa edilecek projenin maliyeti 150 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Proje, inşaat tamamlandığında Kazakistan’ın başkenti Astana’daki 201 metre yüksekliğindeki gökdeleni geride bırakarak Orta Asya’nın en yüksek binası olacak.

Taşkent’in merkezinde kurulacak Tashkent City Uluslararası İş Merkezi bünyesinde kurulacak projenin tanıtımında yatırımcı firma Murad Buildings’in başkanı Murad Nazarov, projenin hayata geçirilmesi için ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinden 100’e yakın şirket ile iş görüşmeleri yaptıklarını söyledi. Bu görüşmelerin ardından, bu gökdelenin inşaatı için Türk Özgüven şirketini seçtiklerini ifade eden Nazarov, 1,5 hektarlık alana kurulacak projenin bir çok açıdan Özbekistan’da bir ilk olacağını, projenin tahmini tutarının 150 milyon dolar civarında olduğunu aktardı.

500 Kişi Çalışıyor

Özgüven şirketinin kurucusu Özgür Onur Özgüven de söz konusu projenin ata yurdu Özbekistan’ın tarihi ve mimarcılığı tarihi açısından öneminin farkında olduklarını kaydederek, Orta Asya’nın merkezinde, İpek Yolu’nun kalbinde, gelişen, büyüyen Özbekistan’a katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.Özgüven, 4 ay önce başladıkları gökdelenin inşaat ve proje çalışmalarını yürüttüklerini ve şu anda projeyle ilgili zemin iyileştirme çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, proje için Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden çok sayıda profesör, mühendis ve uzmanın da aralarında bulunduğu 500 kişinin bu proje için çalıştığını belirtti. Projenin en belirgin özelliğinin Özbekistan’ın en yüksek yaşam alanı olduğunu kaydeden Özgüven “215 metreyi aşacak bina, mimari görünümü ve dünyada eşine az rastlanacak özellikleriyle benzersiz olacak” dedi.

Malzemeler Türkiye’den

Projenin temelinde 20 bin metreküp, tamamında da 170 bin metreküp beton kullanacaklarını ve bu betonla 80 metrekareli yaklaşık 5 bin dairenin yapılmasının mümkün olduğunu vurgulayan Özgüven, projede kullanılacak 25 bin ton demirin toplam uzunluğunun ise Taşkent ile İstanbul arasındaki mesafenin iki katından fazla olan 7 bin 500 kilometreyi oluşturduğunu kaydetti. İnşaatı tamamlandığında binanın toplam ağırlığının 500 bin ton olacağını dile getiren Özgüven, “Özbekistan’ın en yüksek, en ihtişamlı ve en donanımlı bina kompleksini hayata geçirmek için her gün çalışıyoruz” diye konuştu. Özgüven ayrıca, rezidans, otel, iş merkezi, otopark ve diğer farklı görevleri görecek çok fonksiyonlu gökdelen inşaatı için yapı malzemeleri, kalıp, vinç, beton santrali ve beton ekipmanlarının Türkiye’den temin edeceklerini de sözlerine ekledi.

SourceİNDER
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments