Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTekstilkent İnşaatı Başlıyor!

Tekstilkent İnşaatı Başlıyor!

Çukurova’da istihdam ve tekstil ürünlerinde ihracatın artırılması için planlanan Tekstilkent‘in yapımına başlanarak 2023’te tamamlanması hedefleniyor.

Adana Ticaret Odası (ATO) bünyesinde tekstil, dokuma ve konfeksiyon imalatçıları, kumaş tacirleri, manifaturacılar ile giyim eşyası tacirleri ve tuhafiyecileri kapsayan meslek grubu üyeleri tarafından 4 yıl önce “Sınırlı Sorumlu Adana Tekstilkent Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi” kurulmuştu.

Sektördeki tüm paydaşların bir arada olacağı bir sanayi sitesi kurmayı planlayan kooperatif, bu amaçla merkez Sarıçam ilçesinde yaklaşık 220 bin metrekaresi kapalı olacak 457 bin metrekare alanda Tekstilkent kurulması amacıyla çalışmalarına başladı.

Arsanın bedeliyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ödemeleri tamamlanan Tekstilkent’in Valilik, Adana Büyükşehir ve Sarıçam belediyeleri tarafından imar çalışmaları gerçekleştirildi. Tüm hukuki prosedürlerin bitirildiği Tekstilkent için üç ay önce üye kaydı da başlatıldı. Yaklaşık 125 tekstil firması olması planlanan Tekstilkent’in halihazırda 80 üyesi bulunuyor.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Tekstilkent Kooperatifi Başkanı Tahir Zaimoğlu, sektörde İtalya gibi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerden (KOBİ) başlayıp büyük sanayiye ulaşan ülkelerde bu tarz kümelenme çalışmalarının ciddi yararlar sağladığını dile getirdi.

Adana’nın tekstilde büyük bir geçmişi olmasına karşın bugün Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) fabrikalar haricindeki KOBİ’lerin üretime uygun olmayan yerlerde çok dağınık şekilde konuşlandığını belirten Zaimoğlu, bu işletmelerin bulundukları yerler itibarıyla kendilerine, şehre, sektöre ve ihracata çok da faydası olmadığını aktardı.

Bu firmaların tamamını, mümkün değilse bir kısmını bir kümelenme alanı içinde bir araya getirmek istediklerine dikkat çeken Zaimoğlu, “Tekstilkent’in sektörümüzün tüm unsurlarını bir araya getirmesiyle oluşacak kümelenmeyle sektöre sinerji kazandırılacak. Birbirini tamamlayıcı üretim yapan tüm işletmelerin aynı site içinde toplanmasıyla verimlilik ve karlılık artacak” dedi.

Zaimoğlu, yaklaşık 125 iş yeri olması planlanan Tekstilkent’te üç ayda 80 iş yerinin satılmasının Adanalı tekstilcilerin sektöre ve kendilerine duydukları güveni gösterdiğine vurgu yaparak, birkaç ay içinde sitedeki tüm iş yerlerinin satılmasını beklediklerini dile getirdi.

Sektörün bu yönüyle işsizliğin azalmasına çok ciddi katkıda bulunduğunu ifade eden Zaimoğlu, “Kurmayı planladığımız Tekstilkent ile yaklaşık 25 bin kişiye istihdam sağlamayı, iç pazara üretim yapan tekstilcileri ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bağımsız işletmelerin ihracat için yurt dışı firmaların talep ettikleri fiziksel şartların tamamını karşılamada zorluk çektiğini ifade den Zaimoğlu, Tekstilkent’in, bu şartların tamamını yerine getiren iş yerleri aracılığıyla KOBİ’lerin ihracatta ellerini kolaylaştıracağına dikkat çekti.

Zaimoğlu, “Tekstilkent, bünyesindeki firmalara Avrupa standartlarında bir iş yeri kazandırmanın yanı sıra oradaki firmaların ihracatla alakalı becerilerini geliştirmek, ihracat yapmayan firmaları ihracat yapar hale getirmek adına yönetim ofisiyle de çok ciddi imkanlar sağlamayı planlıyor” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments