Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriTeleferik Hattı Görücüye Çıktı

Teleferik Hattı Görücüye Çıktı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü’nü seyretme imkanı sunan Samanlı Dağları’nın zirvesine ulaşım sağlayacak teleferik projesinin tanıtımı, Kocaeli halkı tarafından sevinçle karşılandı.

Projenin tanıtımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“50 yıllık hayal” olarak nitelendirilen teleferik projesinin tanıtılması, şehirde büyük heyecan yarattı. Teleferiğin kurulacağı bölgede esnaflık yapan Muhammet Baytar, Kocaeli’nin bu projeyi beklediğini dile getirerek, “Turizm açısından gerçekten çok büyük bir yatırım. A’dan Z’ye herkes projeden fayda görecek” dedi.

Esnaf Sefa Açıkgöz de projenin bölge halkı ve turizmi için çok önemli bir adım olacağına değinerek, şöyle konuştu:

“Bölgeye, ticari anlamda büyük katkı sağlayacak. Ayrıca sezonlarda ulaşım açısından insan yoğunluğunu düzene sokacak. Bölge turizmini canlandıracak. Daha çok insanımız gelecek bölgeye.”

Derbent Mahallesi muhtarı Erdal Baş ise teleferik projesinin kendileri için büyük bir şans olduğuna değinerek, “Derbent, bu çalışma ile daha fazla vatandaşımıza hitap edecek ve dolayısıyla daha fazla tanınacak. Esnafımız bu şekilde hem maddi hem de manevi yönden büyük kazanç sağlayacak” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sanayi İşbirliği Programı (SİP) kapsamında ihale edeceği Kartepe Teleferik Hattı Projesi’nin, 2023 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Derbent ve Kuzuyayla arasında çalışacak olan teleferik hattı, 4 bin 695 metre olacak. 2 istasyonun bulunacağı teleferik projesinde, 10’ar kişilik 73 kabin hizmet verecek.

Saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattındaki kot mesafesi 1090 metre olarak belirlendi. Buna göre başlangıç kotu 331, varış kotu da 1421 metre olacak. İki istasyon arasındaki mesafe toplamda 14 dakikada aşılacak. Projenin 2023 yılında tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments