Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriTrabzon'a Bisiklet Yolu İnşa Edilecek!

Trabzon’a Bisiklet Yolu İnşa Edilecek!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, mart ayı meclis toplantısında kent genelinde yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Zorluoğlu, Araklı ilçesine yapılacak bisiklet yolu projesi için müjdeli haberi de paylaştı.

Araklı ilçesinde bulunan Trabzon Caddesi’ndeki çalışmaları da değerlendiren Başkan Zorluoğlu, “Trabzon Caddemizin yeniden dizayn edilmesi işimiz var. Araklı’da bu proje kapsamında taban düzenlemesi, bisiklet yolu, 21 bin metrekare peyzaj alanı, oturma alanları, aydınlatma gibi çalışmalar bu ihale kapsamında gerçekleştirilecek. 10 Mart’ta buranın ihalesini yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kadınlar Hali inşaatının da sürdüğünü aktaran Başkan Zorluoğlu, “Geçtiğimiz günlerde çalışmaları yerinde inceledim. Çalışmanın çok uzun sürmesinin nedeni temel kısmıydı. Bu bölgeyi de ortaya çıkabilecek tarihi eserler için Müze Müdürlüğü’nün denetiminde kazdık. Oradaki rıhtımı da aynen muhafaza ediyoruz. Orayı cam içine alarak vatandaşlarımızın ziyaret etmesini sağlayacağız. İskelenin tarihi niteliği olduğu için bu hassasiyeti gösteriyoruz. Şu anda temel kısmı tamamlandı. Bundan sonraki kısmı çok uzun sürmeyecek. Çok kısa bir zamanda 70 araçlık bir otopark da buraya koyuyoruz. Onun üzerine de inşallah eski yapıyı oluşturacağız. Yapılar yıkılınca ortaya çıkan surlarla ilgili restorasyon projemiz bitmek üzere. Bu yapı bitmeden o surları da iki taraftan restore edeceğiz ve aydınlatacağız. Ve o bölge bir bütün olarak çok güzel bir hal alacak” şeklinde konuştu.

Otogar çalışmaları ile ilgili de bilgi paylaşan Başkan Zorluoğlu, “Birkaç ay önce otogar ihalemiz neticelenmişti. Sözleşmesi yapıldı ve yüklenici firma çalışmaya başladı. Bugüne kadar yüklenici dere ıslahı kısmında çalıştı ve bu çalışmayı büyük oranda tamamladı. Tam otogar işine başlayacağı sırada da yüklenicinin başka işlerinden alakalı bir ekonomik sıkıntı ortaya çıktı. Şu anda çalışmalar durdu. Konu tarafımızdan yakından takip ediliyor. Yüklenicinin ekonomik zorluğunun elbette farkındayız ve iş durduğu için şu anda tutanakla günleri tespit ediyoruz. Makul bir süresi var. O süre içinde iş devam etmediği takdirde işin fesih ya da tasfiyesi cihetine gideceğiz. Hiçbir iş insanının, yüklenicinin ekonomik anlamda zorluğa düşmesini arzu etmeyiz ama neticede burada bir kamu işi söz konusudur. Bu işin hukuk usulüne uygun yapılıp tamamlanması lazım. Bizim için sevindirici tarafı otogara hiç başlanmadı. Sadece tahkimat ve çok az bir iş yapıldı. Dolayısıyla feshederiz ve yeniden ihalesini yaparız. Yeni ihalenin yapılması için birkaç aylık bir sapma söz konusu olacaktır fakat işin esasında bir sorun yoktur” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments