“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTorba Yasa Kanun Teklifi İle Beraber İmar Kanunu Değişecek, Ruhsatsız ve Kaçak...

Torba Yasa Kanun Teklifi İle Beraber İmar Kanunu Değişecek, Ruhsatsız ve Kaçak Yapılar Yıkılacak!

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa tasarısı ile beraber beklenen imar kanunu değişikliği de meclise taşınacak. Ruhsatsız ve kaçak yapılar yıkılacak, kaçak yapı yapanlar için uygulanacak para cezası artacak. Meclis ne zaman açılıyor, TBMM açılış tarihi ve merak edilen detaylar haberimizde.

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa meclise geliyor. 

İçerisinde yaklaşık 38 maddenin yer aldığı İmar Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklif AK Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na sunularak yasalaştırılacak. Meclis mesaiye 14 Ocak 2020 Salı günü başlayacak.

Kaçak ve İmara Aykırı Yapılan Yapılar Yıkılacak! 

TBMM Başkanlığı’na sunulacak yeni İmar Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi ile beraber ruhsatsız ve kaçak olan yapılara çok ağır cezalar uygulanacak. 

Bu tip yapılar kanun teklifinin yasalaşması durumunda kaçak ve imara aykırı olarak inşa edilen yapılar yıkılarak eski haline getirilecek. Bu kurala uymayan kişilere ise emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenecek olan rayiç değer ortalaması oranı ile cezai işlem uygulaması yapılacak. 

Kaçak Yapısını Yıkmayan Kişilere İdari Para Cezası ya da Hapis Cezası Verilecek!

Kaçak olduğu ya da imara aykırılık taşıdığı tespit edilen binaların yıkılarak eski haline getirilmesi istenecek. Ancak belirlenen süre içerisinde bu işlem tamamlanmazsa uyarı cezası verilecek. 

Uyarı cezasına rağmen kaçak yapı yıkılmazsa sahibine duruma göre para cezası ya da hapis cezası verilecek. İnşaat durumundaki binalarda firma yıkım kararını yerine getirmezse yetki belediyeye geçecek.

Belediyeler tarafından yıkım yapılmazsa bu durumda da yıkımı Bakanlık yapacak ancak yıkım masrafını belediyeden tahsil edecek. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments