“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriToyota İnşaat İşine Girdi: Fuji Dağı’nın Eteğinde Geleceğin Şehrini Kuracak

Toyota İnşaat İşine Girdi: Fuji Dağı’nın Eteğinde Geleceğin Şehrini Kuracak

Her yıl otomobil üreticileri yeni fikirler üretiyor, eskiz tasarımlar hazırlıyor ve geleceğe yönelik vizyonlarını anlatan 3 boyutlu render görüntülerini kamuoyuyla paylaşıyor. Bazen ortaya fantastik çizimler çıkıyor olsa da bu markaların yakın geleceğin nasıl şekilleneceğine dair öngörülerde bulunması, kesinlikle heyecan verici. Nitekim Toyota da katılım gösterdiği CES 2020 teknoloji fuarında geleceğin prototipine uygun bir şehir kurma girişiminde bulunduklarını açıkladı. Evet, yanlış okumadınız, Toyota bir şehir kuruyor!

Woven City adını taşıyan bu şehir, Japonya’nın ünlü Fuji Dağı’nın eteklerinde yükselecek. Yaklaşık 2 bin kişinin yaşaması planlanan Woven City otonom sürüş, robotik, kişisel mobilite, akıllı evler ve yapay zeka gibi teknolojik konularla ilgili bir AR&GE ve test ortamı olarak da kullanılacak.

Bağımsız bilim adamı ve araştırmacılar için de “canlı bir laboratuvar” olması amaçlanan şehir, ticari ve akademik işbirliklerine açık olacak. Bu sayede Toyota ile beraber çalışmak ve fikirlerini hayata geçirmek için destek arayanlara yeni bir kapının daha aralandığını söyleyebiliriz.

Toyota, şehri tasarlamak için Danimarkalı mimar Bjark Ingels’le çalışma kararı almış. Bu ünlü mimar New York’takı 2 Dünya Ticaret Merkezi’nin yanı sıra Google’ın Mountain View ve Londra’daki genel merkezinin de tasarımcısı.

Çevreye en az seviyede zarar verecek olan şehrin karbon ayak izi de çok düşük olacak. Bilim adamı ve araştırmacıların hem yaşayıp hem de AR&GE faaliyetleri gerçekleştireceği şehrin 2022 yılına kadar inşa edilmiş olması hedefleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments