Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriTÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Kasım 2020 Raporu Yayımlandı

TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Kasım 2020 Raporu Yayımlandı

TÜİK tarafından aylık olarak yayımlanan Sektörel Güven Endeksleri raporunun Kasım 2020 dönemine ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan rakamlara göre koronavirüs salgınında yaşanan yükseliş ve kredi faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketlilik piyasada kötümserliğe neden oldu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ KASIM AYINDA DÜŞTÜ!

Açıklanan rakamlara göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Kasım ayında Ekim ayına oranla hizmet sektöründe yüzde 2,8 oranında ve inşaat sektöründe yüzde 5,7 oranında düşüş gösterdi. İnşaat ve hizmet sektöründe düşüş yaşanmasına rağmen perakende ticaret sektöründe aynı düzeyde kaldı.

Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Ekim ayında 83,8 olarak gerçekleşirken, Kasım ayında bu rakam yüzde 5,7 oranında düşüş göstererek 79,0 değerine gerilemiş oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise yüzde 10,3 oranında azalarak 62,6 seviyesine düştü. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 2,5 oranında azalarak 95,4 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Kasım ayında girişimlerin yüzde 32,8’i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını beyan ederken yüzde 67,2’sinin ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu dile getirdi. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; “finansman sorunları” bir önceki ayda yüzde 42,4 olarak yer alırken Kasım ayında bu rakam yükseliş göstererek 42,7 değerini altı. Ekim ayında yüzde 30,2 olan “talep yetersizliği” ise Kasım ayında yüzde 34,2 oldu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments