Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTürk Müteahhitler İçin Yeni Fırsat!

Türk Müteahhitler İçin Yeni Fırsat!

Türkiye ve Mısır arasında normalleşmenin başlamasıyla beraber iki ülke arasında ekonomide yeni fırsatların doğmasına imkan sağlayacak. Öyle ki bölgede inşaat işlerinin yoğun olması sebebiyle, Türk müteahhitler için büyük bir yatırım fırsatı doğuruyor.

Türkiye’nin Mısır ile ilişkileri Temmuz 2013’te yaşanan askeri darbe sonucu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle bozulmuş ve iki ülke arasında siyasi alanda gerginlik başlamıştı. İki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesi ile ülkeler arasında ekonomik faaliyetlerinin artması bekleniyor.

Türk firmaların Mısır’da otomotiv, bankacılık, cam sanayi, inşaat ve enerji gibi birçok alanda doğrudan yatırımları bulunuyor. Bu yatırımların önümüzdeki süreçte artmasının özellikle istihdam sorunu ve genç nüfus fazlası bulunan Mısır için fayda sağlayacağı öngörülüyor.

Mısır hükümetinin öncelikle sübvanse ettiği turizm, imalat, Süveyş Kanalı, petrol ve gaz çıkarıcıları gibi kilit sektörler, seyahat kısıtlamaları, talep düşüşü ve ticaretteki kesintilerden etkileniyor. Türkiye için yeni dönemde bu kritik sektörlere yönelik birçok fırsat yaratılması bekleniyor. Özellikle altyapı projeleri için gerekli inşaat işlerinin yoğunluğu, bölgedeki tecrübeli Türk müteahhitler için yatırım ve Mısırlılar için de istihdam ortamı yaratılabilir. Yeni dönemde doğru adımların karşılıklı atılmasıyla iki ülke için Doğu Akdeniz’deki ekonomik dengeleri farklı bir boyuta taşıyacak sonuçların elde edilmesi, iki ülke için de büyük kazançlar elde edilmesini sağlayabilir.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments