Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriKöy Konutları Projesi Hayata Geçiyor!

Köy Konutları Projesi Hayata Geçiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlere göçün durdurularak tersine göç için köylerde yürüttüğü Köy Konutları Projesini hayata geçirmek için adımlar atmaya devam ediyor. Proje kapsamında Ağrı’da 350 ahır ve 3 veteriner binası, Bingöl’de ise 200 konut ve ahır inşası için ihale yapıldı. Proje ile köylerin yeniden üretime geçmesi ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

İlk olarak kırsal alanlarda konut ve altyapı eksikliğini gidermek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile proje için düğmeye bastı. Kırsalda yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kentten köye göç akımını başlatacak “Köy Konutları Projeleri” kapsamında 81 il valiliğine yazı gönderdi.

Valiliklerden köy konutları için uygun yerleşim alanlarının belirlenmesini ve taleplerin toplanması istendi. Bakanlığa kısa süre içerisinde 30 kentten geri dönüş yapıldı. 21 şehirden, 548 köy-mahalleye konut yapımı için başvuru yapılırken, 18 kentten ise yer bildirimi bilgisi alındı.

Köy Konutları projesi ile daha önce 7 bin tarım konutu inşa edilmişti. Şu an Elazığ’da bin 515, Malatya’da ise 654 tarım köy tipi konut ve ahır projesinin çalışmaları ihale edilmek üzere.

Tarımköy projesi dahilinde Türkiye’de bir ilk ve model olacak ahır projesi ise Ağrı’da hayata geçirildi. 550 milyon liralık yatırım bedeli olan bu projede 350 ahır ve 3 veteriner binasının ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. Yine Tarımköy projeleri kapsamında Bingöl’de 200 konut ve ahır için proje çalışmaları başlatıldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments