“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTürk Müteahhitleri Avrupa’ya Yöneldi!

Türk Müteahhitleri Avrupa’ya Yöneldi!

Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika’da birçok ülke ile yaşanan siyasi sorunlar ve iç karışıklıklar, Rus ekonomisindeki sıkıntılar, Türk müteahhitlerini Avrupa’ya yönlendirdi. Özellikle Cengiz Holding, kara ve demiryolu ile birlikte tünel ihaleleriyle gündemde olan Slovenya’da projeler hayata geçiriyor.

Dünya Gazetesi köşe yazarı Kerim Ülker, bugünkü yazısında Türk müteahhitlerinin Avrupa’da hayata geçirdiği ve planladığı projeleri anlattı. İşte o yazı..

Türkiye’de son bir yıldır altyapı ve inşaat ihaleleri durma noktasına gelmiş durumda. Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika’da birçok ülke ile yaşanan siyasi sorunlar ve iç karışıklıklar, Rus ekonomisindeki sıkıntılar, Türk müteahhitlerini Avrupa’ya yönlendirdi. Özellikle eski Yugoslav ve Doğu Bloku ülkelerinde ihale peşinde koşan Türk müteahhitler arasında Bulgaristan, Sırbistan, Bosna-Hersek ile birlikte Slovenya en dikkat çeken ülkeler. Özellikle Cengiz Holding’in aldığı kara ve demiryolu ile birlikte tünel ihaleleriyle gündemde olan Slovenya’da bu kez tarihinin en önemli projelerinden birine sahne oluyor. Koper Limanı ve Divaca arasında yeni demiryolu kurmak için adım atan Slovenya Hükümeti, iki farklı ihale sürecine gitme kararı aldı. Değeri 1.2 milyar euronun üzerinde olan ihaleyi arazi şartları ve bütçe nedeniyle iki farklı faza ayıran Slovenya, projedeki şirketleri belirlemek için kısa listeye gitti.

29 Tekliften 10’a İndi

İlk olarak bu yılın başında 29 şirket ve konsorsiyumun teklifte bulunduğu ihalede 10 şirket ve konsorsiyum kısa listeye alındı.

Slovenya devlet demiryolu şirketi 2DTK’nın çıktığı Divaca-Koper demiryolu hattının ihalesinde Türk ve Çinli şirketler yarışacak.

İhalede Cengiz Holding tek başına, IC İçtaş, Bosnalı Euro-Asfalt ile; Yapı Merkezi ve Özaltın, Slovenyalı kolektör ile; Gülermak, Avusturyalı Strabag ve Alman Ed Zublin ile, YDA İnşaat ise Unitek İnşaat ile birlikte teklifte bulunacak.

2025’te Tamamlanacak

İhaleye katılacak olan Çinli şirketler olan China Communications Construction Company, China Gezhouba Group, China Railway Group ve China State Construction Engineering Corporation ise tek başlarına teklifte bulunacak. İhaleye bu şirketler dışında teklif veren tek Avrupalı konsorsiyum ise Slovenyalı Gorenjska Gradbena Druzba ve Çekya merkezli Metrostav adlı firmaların ortaklığı oldu.

2025 yılına kadar tamamlanması ve 2026’da da faaliyete geçmesi hedeflenen projede 27 kilometrelik tren yolu yapılacak. Proje ile hattan 43.4 milyon ton kargo taşıma kapasitesi gerçekleşecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments