“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hedonik Konut Fiyat Endeksi Raporu Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hedonik Konut Fiyat Endeksi Raporu Açıklandı!

TCMB Nisan 2020 dönemine ait olan konut fiyat endeksi raporunu yayımladı. Yayımlanan rapor ile Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye geneli konut fiyatları için yaşanan son gelişmeler detaylandırılmış oldu. 

MERKEZ BANKASI AÇIKLADI! TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI NİSAN AYINDA YÜZDE 16.7 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye’de konut fiyatları Nisan ayında yükseliş gösterdi. 

Açıklanan rapora göre 2020 yılının Nisan ayında Mart ayına oranla konut fiyatlarında yüzde 1,7 oranında artış yaşandı. 2019 yılının Nisan ayı ile karşılaştırıldığında ise konut fiyatlarında yaşanan artış nominal olarak yüzde 16,7 ve reel olarak yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. 

En çok konut fiyat artışı yaşanan iller yüzde 25,7 oranında artış yaşanan Van, Bitlis, Hakkari, Muş, Zonguldak, Bartın ve Karabük oldu. 

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR KONUT FİYATLARI NE DURUMDA?

Açıklanan rapora göre Nisan ayında Türkiye’nin 3 büyük şehrinde ki konut fiyatları eğrisi de belirlendi. 

İstanbul’da konut fiyatları Nisan ayında bir önceki aya oranla yüzde 1,7 oranında yükselirken Ankara’da yüzde 1,9 ve İzmir’de yüzde 1,0 oranlarında arttı.

Merkez Bankası konut fiyat endeksi raporuna göre 2019 yılının Nisan ayı ile karşılaştırıldığında İstanbul’da konut fiyatları yüzde 13,1 oranında arttı. Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 13,1, 16,1 ve 17,9 oranlarında artış meydana geldi. 3 büyük şehirde yıllık bazda en yüksek getiriyi İzmir’de ki konut fiyatları sağlamış oldu. 

Türkiye geneli hedonik konut fiyat endeksi ise 127,54 değerini alırken ortalama konut birim metrekare fiyatı ise 3.143,60 lira olarak gerçekleşti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments