Türkiye Mega Projeler İçin 3 Yılda 21.1 Milyar Lira Ödeyecek

Türkiye Mega Projeler İçin 3 Yılda 21.1 Milyar Lira Ödeyecek

İstanbul İzmir otoyol projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. 256 liralık araç geçiş ücreti ve yüksek proje maliyeti mega projelerin maliyetlerini yeniden gündeme taşıdı.

İstanbul İzmir arası ulaşımı 5 saatten sadece 3,5 saate düşüren İstanbul İzmir Otoyol Projesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Özellikle de araç geçiş ücretinin 256 lira olarak açıklanması tepkilere neden olurken konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Özgür Özel “vatandaşa yalan söyleniyor” iddiasında bulundu.

Her Mega Projenin Yükü Vatandaşın Sırtına Yükleniyor

Yapılan mega projeleri eleştiren Özgür Özel “İstanbul İzmir arasını kısaltacağı belirtilen İstanbul İzmir Otoyolu’nu kullanan otomobillerin sadece gidiş için 256,3 TL ödeyeceği dikkate alındığında, bu otoyolun vatandaşlarımızın sırtına bindirdiği yük de ortadadır.” dedi.

Özel açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz zaten kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz. Biz buraya yıl, ay, gün koyuyoruz. Bu kadar gün, ay, yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi şu, şu, şu esvafta yapacaksın diyoruz. Buna yap-işlet-devret denir.” açıklamasını eleştirerek “Evet kendi cebinden vermiyor ama milletin cebinden alıp, müteahhitlere aktarıyor. Hem de bunu ‘hane halkına transfer’ adı altında yapıyorlar.” dedi.

Ulaştırma Projelerine 4 Milyar 530 Milyon Lira Ödendi

Özgür Özel açıklamasında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hane halkına transferler kalemine 2020 yılı için 6 milyar 210 milyon, 2021 bütçesine ise 6 milyar 496 milyon konulduğunu iddia ederek yapılan ödemelerin iste 4 milyar 530 milyon lira olduğunu dile getirdi.

Merkez Bankası ihtiyat akçesi tutarının da kamu müteahhitlerine aktarıldığını iddia eden Özel, “2020 yılı için kira bedeli 7 milyar 750 milyon lira, hizmet alım bedeli 6 milyar 500 milyon lira olmak üzere 14 milyar 75 milyon lira, 2021 yılı için ise kira bedeli 9 milyar 290 milyon lira, hizmet alım bedeli 7 milyar 670 milyon lira olmak üzere 16 milyar 960 milyon lira ödenmesi öngörülüyor.