“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerTürkiye’nin En Büyük ‘’Engelsiz Kreş’’inde Sona Gelindi

Türkiye’nin En Büyük ‘’Engelsiz Kreş’’inde Sona Gelindi

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki PORTAŞ A.Ş. tarafından inşa edilen ‘Engelsiz Yuva ve Engelsiz Çocuk Parkı’ projesinde son aşamaya gelindi. Tamamen engelli çocuklar için tasarlanan kreşin, yeşil bina özelliği ile çevre dostu olmasına özen gösterildi. 

PORTAŞ tarafından inşa edilen kreş hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Özel çocuklarımızın huzur bulacağı, ailelerin evladını güvenle emanet edip rahat nefes alacağı bir merkezi daha Ankara’mıza kazandırdık.” dedi. 

İhtiyacı olan elektriğin yüzde 20’sini güneş panelleri sayesinde karşılayabilecek şekilde tasarlanan kreş ile ilgili detayları PORTAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Okan Evliyaoğlu, açıklamasını şu sözlerle yaptı:

‘’Engelsiz kreş projesinin inşaatına 2021 Mayıs ayında başladık. 5 bin 606 metrekarelik arsa üzerine yaklaşık 3 bin 150 metrekare kapalı alan olarak inşa edilen kreş açılışa hazır hale getiriliyor. Tesisimiz birçok teknik özelliğe sahip. Türkiye ve Avrupa çapında öne çıkan bir kreş olacak. Yeşil bina altın sertifikasına aday olan kreşimiz, su tüketimini minimum seviyede tutacak. Yağmur sularını toplayarak peyzaj sulamasında kullanımı sağlanacak. İhtiyacı olan elektriğin yüzde 20’sini güneş panelleri sayesinde kendisi üretecek. Kreşimiz, dünyada ortalama tüketilen elektrik enerjisinden yüzde 30, Türkiye’de tüketilen ortalama elektrik enerjisinden ise yüzde 55 daha az enerji tüketimi sağlayacak. Tesisimiz, sahip olduğu 69 metreküp kapasiteli su deposu sayesinde peyzaj sulaması için ihtiyaç duyulan suyun yüzde 85’ini yağmur sularından karşılayacak. Ayrıca peyzaj alanında minimum su ihtiyacı olan bitkiler kullandık. Projenin tüm Ankara halkının ve çocuklarımızın güzel ve mutluluk dolu anlarına ev sahipliği yapacağını düşünerek hayırlı olmasını diliyoruz.”

Çevre dostu olmasıyla dikkatleri çeken kreş içerisinde, toplantı ve amfi tiyatro salonu, engelli çocuklar için 9 adet sınıf, 2 adet çok amaçlı salon, oyun alanları, teras, bitki ekim alanı, bisiklet parkı ve elektrikli araçlar için şarj istasyonu yer alacak. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments