“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriVefa Group, Vekon İle Toplu Konut İhracatına Başladı

Vefa Group, Vekon İle Toplu Konut İhracatına Başladı

Vefa Group’un yapı sektöründe faaliyet gösteren markası Vekon, Mayotte’ye toplu konut ihracatını başlatarak, 2024 yılının ilk çeyreğinde ihracat yaptığı ülke sayısını 121’e çıkarttı.

2024 yılına ihracat faaliyetlerine ağırlık vererek başlayan Vekon, yılın ilk iki ayında yedi farklı ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Bugüne kadar 121 ülkede şantiye mobilizasyonlarından, acil yerleşim ünitelerine, toplu konutlardan, çok amaçlı yapılara kadar farklı projeleriyle ihracat gerçekleştiren Vekon, Hint Okyanusu’nda bulunan ada ülkesi Mayotte’yi de ihracat ağına kattı.

Arjantin’den Malezya’ya, Güney Afrika’dan İngiltere’ye kadar 121 ülkeye ön üretimli yapı ihracatı gerçekleştiren Vekon, 288 bin nüfuslu Mayotte’ye de toplu konut ihracatı başlattı. Hint Okyanusu’nda takımadalardan oluşan Mayotte’de kurulacak toplu konut projesinin ilk etabı kapsamında 100 prefabrik konutun ihracatı yapılıyor. Projenin diğer etaplarıyla birlikte 500 konutun kurulması hedefleniyor.

Türkiye’de üretilerek ihraç edilen konutların tamamı adanın zorlu iklim koşullarına ve kasırgalara dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. 100 adet prefabrik konutun yerinde montajını yapacak ekibe Vekon teknik kadrosu tarafından İstanbul’daki fabrikasında binaların montajı için eğitim verildi.

Yılın İlk İki Ayında 7 Ülkeye Konut İhracatı Yapıldı

2023 yılının Şubat ayında yaşanan deprem felaketi ile birlikte tüm faaliyetlerini deprem bölgesine yönlendiren Vekon, yedi farklı bölgedeki yaşam alanları ve hastane ihtiyaçlarını karşılamak için 6 bin 500 yaşam konteyneri, bin prefabrik konut ve 8 bin metrekare hibrit yapı inşa etti. Sonraki süreçte deprem dolayısıyla dört ay askıya aldığı yurt içi ve yurt dışı projelerine devam ederek yurt içinde geri gönderme merkezi, öğrenci yurdu ve şantiye mobilizasyonu projelerini gerçekleştirirken; Türkmenistan, Demokratik Kongo, Fransa, Macaristan, Irak, Umman, Almanya, Polonya ve Libya’ya da ihracata devam etti.

Deprem bölgesine yönelik çalışmalardan dolayı ara verdiği ihracat çalışmalarına ağırlık vererek bu yıl içinde yeniden yüzde 60 seviyesine çıkarmayı hedefleyen Vekon, yılın ilk iki ayında Mayotte’nin yanı sıra Benin, Almanya, Fransa, Macaristan, Umman ve Gine’ye toplu konut ve mobilizasyon projeleri için ihracat gerçekleştirerek ulaştığı ülke sayısını 121’e çıkarttı.

Vefa Group İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit; ihracat hacimlerini yeniden yüzde 60 seviyelerine çıkarmayı planladıklarını belirterek şunları söyledi:

“33 yılı geride bırakan şirketimizi, kuruluşundan bu yanagerek üretim anlayışı gerekse iş yapış şekli ile ihracat temeli üzerine oluşturduk. Dolayısıyla uluslararası standartta ürün ve çözümler geliştirdik. Türkiye’de ön üretimli yapı sektörüne yön veren, birçok konuda ilklere imza atmış bir grup olarak bugüne kadar Vekon markamızla 7 milyon metrekare üretim yaparak Arjantin’den Malezya’ya, Güney Afrika’dan İngiltere’ye kadar 120 ülkeye ürün ve çözümlerimizi ulaştırdık. Şubat ayında başladığımız Mayotte’deki toplu konut projemizle 121. ülkeye de ulaşmış durumdayız. 2024 yılı için hedefimiz, geçtiğimiz yıl deprem dolayısıyla ara verdiğimiz ihracatı yeniden %60 seviyelerine çıkararak Batı Afrika başta olmak üzere Afrika ülkelerinde toplu konut projeleri, Fransa, İtalya, Macaristan ve Romanya gibi Avrupa ülkelerinde ise ağırlıklı mobilizasyon projeleri gerçekleştirmek.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments