Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriYabancıya Konut Satışı Verilerinde Düşüş

Yabancıya Konut Satışı Verilerinde Düşüş

13 Haziran 2022 tarihinde yürülüğe giren karar ile Türkiye’de konut satın alarak vatandaş olma hakkı 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmıştı. Vatandaşlık hakkı alabilme bedelinin artmasıyla konut satış verilerinde düşüş yaşandı.

Yapılan düzenleme ile konut satın alan yabancı vatandaşların değişiklik yaşadığı ilerleyen tarihlerde yabancıya konut satışının yeniden artışa geçeceği öngörülüyor. Yapılan artışın ardından farklılığı kısa sürede hissettiklerini söyleyen Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, “Vatandaşlık ve ikâmetgah programlarında her 50 bin dolar bütçe artışı ile müşteri kalifikasyonunda değişiklik gözlemlenir. Ülkemizde bedel 150 bin dolar arttığı için müşteri segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz. Yeni bütçe düzenlemesi ile daha nitelikli yabancı yatırımcı profili ile karşılaşmayı umuyoruz. Bu yabancı yatırımcı kitlesinin farklı amaçlarla yatırım yapmasını böylece özellikle iş amaçlı yatırımlarda Türkiye’nin keşfedilmesini bekliyoruz” açıklamalarını yaptı. 

Yapılan değişiklikten önce piyasanın son derece hareketli olduğunu söyleyen Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven ise, “Ancak sonrasında hissedilir bir düşüş oldu. Adet bazında düşüş yaşanacağını ama kısa sürede toparlanma olacağını düşünüyoruz” dedi. Burada özellikle İranlıların yerine Rusların devreye girmesinin etkili olacağını aktaran Ergüven, “Rakamın 400 bin dolara çıkması Rusları pek etkilemez. Zaten 250 bin dolarlık satış döneminde Ruslara yapılan satışlar 400 bin dolar seviyesindeydi. Farklı ülkelerde de devreye girecek. Suudi Arabistan’la işle düzeliyor. Orada çok birikmiş bir talep var. Daha Ukraynalılar henüz devreye girmedi. Onlar da devre girecek. Adetsel bazda belki bir düşüş olsa da değer anlamında eski rakamları yine yakalarız.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments