Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriYalova'da Dönüşüm Adımları Atılıyor

Yalova’da Dönüşüm Adımları Atılıyor

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz halk arasında Roman Mahallesi olarak bilinen Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşüm’üne yönelik yıkımlara bahar aylarında başlayacaklarını belirtti.

Yalova’da yıllardır konuşulan ancak bir türlü adımların atılamadığı Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümüne nihayet başlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kentsel Dönüşüm’e başlanması talimatının ellerine ulaştığını müjdeledi.

Kısa süre içerisinde ilk kazmayı vuracaklarını açıklayan Yılmaz, “İlimiz Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içinde bulunan 9.89 hektarlık alan 12 Ekim 2013 tarih ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2013/5366 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, ‘Riskli Alan’ ilan edilmiştir. Bakanlığımız 11 Kasım 2013 tarih ve 7623 sayılı yazıları ile söz konusu alan hakkındaki çalışmalarda Yalova Belediyesi’ni yetkilendirmiştir. Hazırlanan ve bakanlığımıza sunulan 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi bakanlığımızca incelenmiştir. Teklif 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun ve ilgili yönetmelik uyarınca onaylanmıştı. Hak sahipliği çalışması, tebligat işlemleri, yıkım ve tahliye işlemleri için çalışmalar başlamıştır” dedi.

Hak sahipliği çalışmalarının bölgede devam ettiğini söyleyen Yılmaz, “Vatandaşların başvurularına müteakip hak sahiplerine kira yardımı ödemelerine başlanacak. Bölgede kıymet takdiri yapılması sonucu vatandaşlar ya kamulaştırma bedelini alacak ya da indirimli uygun fiyata ev talebinde bulunabilecek. Ayrıca uzun vadeli ödeme imkanı da sunulacak. Bölgede 1-2 ay içerisinde dönüşüme başlanacak” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments