Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYapı Birim Maliyetleri Belirlendi

Yapı Birim Maliyetleri Belirlendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Mimarlık ve Mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak yapı birim maliyetlerinin 2022 yılı 2. dönem tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2022/2 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Bakanlığın yayımladığı tebliğe göre, yapı yaklaşık birim maliyetleri, yapının mimarlık hizmetlerine esas olan sınıfı dikkate alınarak, Katma Değer Vergisi (KDV) hariç, genel giderler yüzde 15 ile yüklenici kârı yüzde 10 dahil edilerek hesaplandı. İnşaat yapıları yaklaşık birim maliyetleri, bu yıl için geçerli olmak üzere en düşük 605 lira, en yüksek 11 bin 175 lira olarak uygulanacak.

Tebliğin revizyonu çalışmalarında sınıfı, grubu değiştirilen veya tebliğden çıkarılan yapılar için 2022/2 yılından önceki tebliğlere göre yapı sınıfı ve grubu belirlenmiş mimarlık ve mühendislik hizmetlerinde belirlendiği senenin tebliğindeki yapı sınıfı ve grubu değiştirilmeden 2022/2 yılı tebliğinde karşılığı olan tutar esas alınacak.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments