Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleri‘’Konut Kredilerinde Enerji Sınıfı Önemli’’

‘’Konut Kredilerinde Enerji Sınıfı Önemli’’

Konut alımı ve konut teminatlı kredilerde kullanılacak en düşük kredi tutarlarında artık enerji sınıfına bakılacak. Konuya ilişkin detayları Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar ile kredi tutarlarında enerji sınıfı dönemi başladı. Konuyu değerlendirmeye alan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, ‘’BDDK kararı çerçevesinde tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının belirlenmesine binaların enerji sınıfı kriterine göre bir düzenleme getirildi. Değeri 500 bin TL üstünde, enerji sınıfı A olan 2. el konutlarda daha yüksek oranda kredi çekilebilirken, B sınıfı ve diğer sınıfta olanlarda daha az kredi çekilebilecek” dedi.

Özelmacıklı, “İkinci el konutlarda değeri 500 bin TL’nin altında olan konutlar için enerji sınıfına bakılmadan değerin yüzde 90’ı kadar kredi kullanılabilecek. Konut değer aralığı 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için ise A sınıfında değerin yüzde 70’i, B sınıfında değerin yüzde 65’i diğer sınıflarda ise değerin yüzde 60’ı kadar kredi kullanılabilecek. Konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için ise A sınıfında değerin yüzde 50’si, B sınıfında değerin yüzde 45’i diğer sınıflarda ise değerin yüzde 40’ına kadar kredi kullanımı sınırlandırılmış olacak. Konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için ise A sınıfında azami 2,5 milyon TL, B sınıfında azami 2,25 milyon TL ve diğer sınıflarda azami 2 milyon TL kredi kullanılabilecek.’’ ifadelerinde bulundu. 

Bugüne kadar alınan enerji kimlik belgesi alan bina sayısının 1 milyon 355 bin 449 olduğunu söyleyen Özelmacıklı, “2011 yılından önce ruhsatlandırılan binalarda ilgili belgenin alınması gerekiyor. 2017 yılında 35 yetkili kuruluş varken artık ülke genelinde 7 bin 500 üzerinde belge vermeye yetkili firma yer alıyor. Belgeler bakanlığın geliştirdiği BEP-TR yazılımı üzerinden yetkili uzmanlar tarafından düzenleniyor. Ayrıca 1 Kasım 2017’den sonra düzenlenen enerji kimlik belgeleri, e-Devlet üzerinden de görülebiliyor. Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerli.” sözlerine yer verdi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments