“Yapı
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYapı İzin İstatistikleri Verileri Açıklandı

Yapı İzin İstatistikleri Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayımladı. 2022 üçüncü çeyrekte ruhsat verilen yapıların yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; bir önceki yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 oranında azaldı.

Toplam Yüzölçümün Yüzde 51,7’si Konut Alanı Olarak Gerçekleşti

Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare iken; bunun 16,4 milyon metrekaresi konut, 9 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En Yüksek Yüzölçüm Payı İki ve Daha Fazla Daireli Binaların Oldu
Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilen Yapıların Yüzölçümü Azaldı
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 artarken, daire sayısı yüzde 0,8 ve yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.

Toplam Yüzölçümün Yüzde 58,2’si Konut Alanı Olarak Gerçekleşti
Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 27,5 milyon metrekare iken; bunun 16,0 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments