“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerYapı Kayıt Belgesi Alanlar Dikkat! 2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılar Yıkılacak

Yapı Kayıt Belgesi Alanlar Dikkat! 2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılar Yıkılacak

İmar barışı son başvuru tarihinin dolması ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlere başladı. Yapı kayıt belgesi alanlar, kaçak yapısı olanlar dikkat!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvurularının sona ermesi ile beraber denetimlerini sıklaştırdı.

Bakanlık ilk etapta yapı kayıt belgesi için yapılan başvuruları incelemeye aldı. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen kaçak yapılar için alınan belgeler iptal edildi.

2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılar Yıkılacak!

Çevre Bakanı Murat Kurum’un imar barışı hakkında sıklıkla ifade ettiği kaçak yapı çalışmaları hakkında beklenen iptaller başladı.

Hatırlanacağı üzere Bakan Murat Kurum defalarca uydu fotoğrafları üzerinden yapı kayıt belgesi ve imar barışı başvurularının tek tek inceleneceği 31 Aralık 2017 ve sonrası yapılan tüm kaçak yapıların istisnasız yıkılacağını söylemişti.

Ancak süreçte pek çok kişi devletin af çıkaracağını düşünerek özellikle de hazine arazileri ve SİT alanlarına kaçak yapılar yapmaya başlamış, ardından da bu yapılar için e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi almıştı. Gelen ilk bilgilere göre 105 yapı kayıt belgesi iptal edildi.

İptal edilen 64 bina için ise yıkım çalışmaları tamamlandı. Kaçak yapılarda incelemeler devam ederken 400 kaçak yapının belediye tarafından denetime alındığı belirtiliyor.

Antalya’da Binaların Yarısı Kaçak!

İmar barışı başvuru rakamlarına göre Antalya’da yer alan yapıların yarısının kaçak olduğu ortaya çıktı.

İmar barışının başlaması ile hazine arazilerine çok sayıda baraka tarzı yapı inşa edildiği, inşa edilen bu yapılara 2018 yılı ve sonrasında yapılmasına rağmen yapı kayıt belgesi alındığı ortaya çıktı.

İmar barışı fırsatçıları ile bakanlığın mücadelesi devam ederken kaçak yapıların tümüne yıkım kararı çıkacağı, yapı kayıt belgesi başvurusu iptal edilen kişilere ise ödedikleri imar barışı ücreti ve yapı kayıt belgesi paralarının iade edilmeyeceği belirtiliyor.

İnşaat Projeleri

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments