Ana SayfaGenelYeni Evim Projesi Yüzde 0,7 Büyüme Sağlayacak

Yeni Evim Projesi Yüzde 0,7 Büyüme Sağlayacak

Başvurularının 16 Ocak 2023 itibarıyla alınacağı Yeni Evim konut kampanyası hakkında konuşan Finansal Strateji Uzmanı Mustafa Aşkın, projenin Türkiye ekonomisine yüzde 0,7 katkı sağlayacağını belirtti. 

Bu kampanya ile birlikte 600 milyar liralık da katma değerin oluşacağı ve İlk Evim İlk İş Yerim ve Yeni Evim projelerinin de ekonomiye katkılarının 1,5 trilyon lirayı bulacağını ifade eden Finansal Strateji Uzmanı Mustafa Aşkın konuyla ilgili, “İnşaat sektörünün çarpan denen bir etkisi var. Ekonomik anlamda farklı sektörleri etkileyen inşaat sektörü, 250 kadar alt sektörü hareketlendirecek. Bu da ekonomik büyümeye katkı sağlayacak. Yeni Evim tek başına Türkiye ekonomisine yıllık yüzde 0,7 gibi bir büyüme sağlayabilir. Verilen rakamlar ve öngörüler tutar ise Türkiye’nin ekonomik büyümesinde pozitif etkileri uzun vadeli olacaktır.” dedi.

Yeni proje doğrultusunda müteahhitlere sağlanacak olan 25 milyar liralık desteğin de sektörün son dönemlerde yaşadığı nakit dengesizliğine sebebiyet olacağını çizen Aşkın, “Çelikçinin, betoncunun ve işçinin parasını ödeyememekten çekinen müteahhit bu destekle birlikte arzı artırmak için kollarını sıvayacaktır. Ayrıca enflasyon nedeniyle son dönemlerde hızlı yükselen, orta ve üst gelirliye hitap eden konut fiyatları uzun bir süre yatay seyredecek.” şeklinde konuştu.

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık ise, yeni yılda inşaat sektörünün de ayağa kalkacağını ifade ederek şu sözleri kullandı:

“Proje herkes için iyi sonuçları verecek. Konutun bir tarafında iki büyük bakanlık ve diğer tarafında anlaşmaları yapacak firmalar var. Güven dolu bir ortam olacağı için herkes bu projeye iştirak edecektir. Bu sayede iki proje başta hazır beton ve çimento olmak üzere bütün sektörlerdeki büyümeyi hızlandırır.” 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments