Ana SayfaHaberlerYeni Konut Projesi’ne Hazineden Destek Verilecek

Yeni Konut Projesi’ne Hazineden Destek Verilecek

Hükümet tarafından sunulan Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin kanun teklifi komisyon tarafından kabul edildi. Orta gelirli vatandaşlara geri ödeme şartı ile hazineden destek sağlanacak. 

Yeni Konut Finans Programı’na ilişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi. Kredi programına ilişkin düzenleme ile orta gelirliye geri ödeme şartıyla hazineden destek sağlanacak. 

Teklife göre, gerçek kişi için ilk üç yıldaki finansman taksit tutarının yüzde 30’unu aşan kısmı kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek konulacak ve kamu bankasına ödenek aktarılacak.

Daha önce satılmamış ve yüklenici firma mülkiyetinde olan konutlar ile henüz başlamamış veya devam eden konut projelerinden ev alacak kişilere sağlanacak konut finansmanlarına katkı yapılabilecek.

Satış bedeli üzerinde yüzde 5 katkı payı yüklenici firma hesabından veya finansman tutarından tahsil edilerek finansman sağlayan bankalarda geçici hesaplara aktarılacak. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments