Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYeni Üretim Bölgesi Arayışları Hızlandı!

Yeni Üretim Bölgesi Arayışları Hızlandı!

TÜRKÇİMENTO tarafından başlatılan Anadolu Buluşmaları ‘Türkiye Ekonomisini İnşa Edenler’ başlığı altında devam ederken Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin’deki yatırımlara ve çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ayhan Kızıltan, Mersinin son yıllardaki gelişimine dikkat çekerken, “Lojistikte bir dünya kenti olduk. Tarımda dünyada tanınan, bilinen ve Türkiye’de üretimde ilk sıralarda olan bir kentiz. Son 20 yıldır sanayide de çok önemli ataklar yapıldı” dedi.

Kentteki sanayi sitesi sayısının 9’a çıkartıldığını söyleyen Kızıltan, kentte tarıma dayalı OSB’lerin de kurulmakta olduğunu söyledi. Bölge ve bütün Çukurova’nın yapımı devam eden bölge havalimanını beklediğini kaydeden Kızıltan, “2022 sonu-2023 yılında açılacak düzeye gelen bu havalimanı sadece yolcu taşımayacak aynı zamanda kargo taşımacılığı yapacak. Böylece bölgede tarladan toplanan ürünlerin Avrupa, Rusya ve daha uzak bölgelere taze olarak ulaştırılma imkanı sağlayacak. Bu da bölge tarımına büyük ivme katacak” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki en büyük sıkıntının ise sanayi arazisi üretmek olduğuna dikkat çeken Ayhan Kızıltan, şu tavsiyeleri verdi:

“Sanayi arazilerini hep kentlere yakın yerlere kurmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu durum ‘yeşil alan sanayi alanı olmaz’ kavgası çıkartıyor. Ancak Ankara-Mersin arası yapılan bir otoyol var. Bu yolun etrafı hep kıraç arazi. Biz de bir araya gelip Çukurova Bölgesel Yatırım ve Kalkınma Planı ortaya çıkardık. Bu amaçla yeni üretim bölgeleri belirleyip bu alanlarda yapılacak yatırımın şekline kadar bir plan hazırladık. Planda Ankara-Mersin-Adana arası, bir sanayi bölgesi olarak Çukurova’ya kadar uzanacak. Bir kaç liman daha olacak. Tarım ve sanayi bölgeleri olacak. Ancak pandemide çalışma durmuştu. Şimdi bu bölgesel kalkınma planını hükümete anlatacağız.”

Kentlerin ve bölgelerin önünü açacak bu çalışmayı çevre illerin de desteklemesi gerektiğini dile getiren Kızıltan, “Proje uygulanırsa o koridorda uydu kentler oluşturulacak. Yeni sanayi tesisi projeleri artacak. Mevcut inşaat ve fabrikalar canlanacak. Köyler daha modern hale getirilecek. Oradaki sosyal ve ekonomik yaşam gelişecek” dedi.

Yeşil sürdürebilirlik için devlet desteğinin şart olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Bu destek olmazsa sektörlerin bu işin altından kalkması zor” dedi. Kızıltan, her ne kadar yapılaşma ve betonlaşmadan dolayı olumsuz bir algıya sahip olsa da, çimento fabrikalarının hem üründe hem de Ar-Ge de yaptıkları çalışmaların hep yeşil sürdürülebilir sistemlere destek verdiğini ifade etti. Kızıltan, “Bu fabrikalar güneş santralleri kurarak temiz enerjiye verdikleri önemi ortaya koyuyorlar” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments