“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriYeni Zelanda'da Türk İnşaat Firmaları İçin Önemli İş Fırsatları Var!

Yeni Zelanda’da Türk İnşaat Firmaları İçin Önemli İş Fırsatları Var!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Yeni Zelanda İş Konseyi, “İşe Dönüş: Yeni Zelanda Covid Sonrası Dönemde Ne Fırsatlar Sunuyor?” başlığıyla bir webinar toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda açıklamalar yapan Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Wendy Hilton, Yeni Zelanda’nın Türkiye ile bağlarını geliştirmeye özen gösterdiğini belirterek, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin olduğunu ve Türkiye’nin, Birleşik Krallık ile Serbest Ticaret Anlaşması’nda müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Hilton, Yeni Zelanda için ticaret dünyasının değiştiğine işaret ederek , “AB ile birkaç ay içinde Serbest Ticaret Anlaşması yapmayı umuyoruz. Bu gelişmeler Türkiye ve Yeni Zelanda arasında yeni anlaşmaların yapılması için yeni bir ilgi doğuracak. Türkiye ve Yeni Zelanda’daki fırsatlar daha iyi ortaya çıkacak.” diye konuştu.

İki ülke arasında ticaret ortamının geliştirildiğinde, her iki ülke içinde kazan-kazan durumunun yaratılabileceğini belirten Hilton, “Covid-19 bir korumacılık mazereti olarak kullanan bazı ülkeler oldu. Yeni Zelanda olarak bunun doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.

Hilton, Türkiye ve Yeni Zelanda’nın ortak çıkar noktalarının olduğunu söyleyerek, “Malezya, Kore ve Tayland buluştuğumuz ülkeler. Yeni Zelanda ve Türkiye iki eski dost ülke. Bu dostluk yüzyıldan fazladır devam ediyor. İrade olduğu zaman birtakım şeyler değişebiliyor. İş birliğimizi daha yaratıcı ve dinamik hale getirebiliriz. Ticaret hacmimiz düşük. Vergi gibi konuların ele alınması gerekiyor. Serbest Ticaret Anlaşmaları konusunda yeni adımlar atmamız gerekiyor.” diye konuştu.

“Ticaret ve yatırım konusunda yeni ufuklara doğru yelken açmak istiyoruz”

DEİK Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi Başkanı Emin Hitay ise tedarik zinciri kırılganlıklarına en iyi şekilde adapte olan ülkelerin koronavirüs sürecinde karlı çıkacağını belirtti. Hitay, Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi Başkanı olarak, Yeni Zelanda’yı takip ettiklerini, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in liderliğini ispat etmiş olduğu dönemden geçildiğini ve başbakan olarak iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Türkiye’de koronavirüse karşı mücadelede büyük başarı elde edildiğini belirten Hitay, “Türkiye, altyapısı ve sağlık personeli sayesinde uluslararası bir merkez olmasına rağmen çok başarılı oldu. Türkiye, Yeniden Asya inisiyatifini geçen yıl hayata geçirdi. Asya-Pasifik bölgesine odaklanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hitay, iki ülke arasında yatırım ve ticaret ortaklıklarını çeşitlendirmeye çalıştıklarını dile getirerek, “Yeni Zelanda, bu anlamda çok iyi eğitilmiş bir güce sahip olan bir ülke. Ar-Ge alanında başarılı bir ülke. Türkiye ve Yeni Zelanda tarihi tecrübeler üzerine inşa edilmiş bir ilişkileri olmasına rağmen potansiyelinin altında ticaret hacmi olan iki ülke. Ticaret ve yatırım konusunda yeni ufuklara doğru yelken açmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türk inşaat firmaları için önemli iş fırsatları bulunuyor”


Business NZ İcra Direktörü Catherine Beard de Türkiye’nin inşaat konusunda önemli bir yetkinliği bulunduğunu dile getirerek “Yeni Zelanda’da önemli altyapı yatırımları sürüyor. Toplamda 12 milyar dolarlık bir dönüşüm söz konusu olacak. Atık su altyapısı konusunda önemli bir dönüşüm olacak, binalar dönüşecek. Konut üretimi konusunda önemli bir açığımız var. Yılda 2 bin 500 yeni ev yapılıyor Yeni Zelanda’da, ihtiyaç bundan çok daha fazla. O nedenle Türkiye’den inşaat firmaları için Yeni Zelanda’da önemli iş fırsatları bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Temmuz ayının sonunda Yeni Zelanda’nın online bir fuar düzenleyeceğini dile getiren Beard, Türk firmaları fırsatlar sunan bu fuara davet etti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments