“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerSöğüt 'Oba Kent Projesi' Hayata Geçiriliyor!

Söğüt ‘Oba Kent Projesi’ Hayata Geçiriliyor!

Üç kıtaya altı asır hak, adalet ve hoşgörü dağıtan Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarının atıldığı Söğüt’te, bundan 700 yıl önceki tarihi misyonuna uygun olarak Bilecik Valiliğinin teşebbüsleri ile ”Oba Kent Projesi” hayata geçiriliyor.

Unutulan Osmanlı Sporları


Proje içinde unutulmaya yüz tutan atçılık, oklu atçılık, okçuluk, matrak gibi Osmanlı oyunlarının yanı sıra konferans salonu, hediyelik eşya satış noktaları, amfi tiyatro alanları, hobi bahçeleri, müze, dizi platosu ve birçok alan yer alacak.

İlçe girişinde düz bir ovada yapılması planlanan Oba Kent Projesi’nin, yapısal planı olarak Osman Gazi’nin rüyasına konu olan, devletin manevi kurucusu Şeyh Edebali’nin adını taşıyan üniversitesi tarafından Ulu Çınarı simgelediği ifade edildi.

Yaklaşık dört yüz çadırı simgeleyen kırk adet kıl çadır konaklama alanında, gelen ziyaretçilere o tarihi dokunun yeniden yaşatılması planlanıyor.

Osmanlı’nın kuruluş yeri olan Söğüt’te o dönemi yansıtabilmek için çalıştıklarını söyleyen Bilecik Valisi Şentürk, açıklamasında tarihi döneme tanıklık eden bu toprakların her karışında, o izleri biraz daha görsel hale getirme arzusuyla yürüttükleri bir dizi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Gençlerin ilgi göstermesi önem arz ediyor


Bunlardan birinin de Söğüt’e bir oba kurma projesi olduğundan bahseden Şentürk, ”Burada düşüncemiz, ülkemizin her noktasından başta gençlerimiz olmak üzere buraya gelen herkesin tarihe tanıklık eden bu topraklarda yaşayarak, tarihlerini bizatihi yerinde öğrenmelerini sağlamaktır.” dedi.

O döneme ilişkin bir ortam oluşturmak istediklerinden bahseden Şentürk, şu açıklamalarda bulundu: ”Gelen insanların, o dönemi, o anı yaşayabilecekleri bir oba teşkil edebilmek ve bunun altyapısını oluşturmak gayreti içerisindeyiz. Bunu yaparken de Söğüt’ü, Osmanlı’nın ilk başkenti olan kenti, tüm dünyaya aktaracak donanıma kavuşturmamız gerekiyor. Geçmişle bugünü ve geleceği bütünleştirecek şekilde bir kısım görsel unsurlarla da destekleyerek, sadece teorik bilgilerle değil, pratik bilgilerle de bunu oluşturmak istiyoruz.”

Obanın, ”Yaşayan ünite” şeklinde dizayn edildiğini, Osmanlı’ya özgü her spor ve kılıç-kalkan ve diğer sosyal aktivitelerin de yaşatılacağından bahseden Şentürk, proje ile bölgeye ekonomik anlamda hareketlilik gelmesini beklediklerinden bahsetti.

Konaklamalı bir alan arzuladıklarını sözlerine ekleyen Vali Şentürk, genel ve yerel yönetimin koordinesinde projenin devam edileceğini ifade etti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments