“reocom
Ana SayfaHaberlerYoncalı Barajı İçin 12 Milyon TL Ödenek

Yoncalı Barajı İçin 12 Milyon TL Ödenek

Türkiye’de çeşitli tarihlerde yaşanan ekonomik krizler nedeniyle yapımına zaman zaman ara verilen, kimi zaman “yapımı için gerekli kaynak olmayan veya önceliğini kaybetmiş ama programda tutulması gereken yatırımlar için ayrılan iz ödenek” kategorisine giren ve bu nedenle uzun süre herhangi bir çalışmanın  yapılmadığı Yoncalı Barajı için, 2020 Yılı Yatırım Programı’nda verilen bilgilere göre, baraj inşaatına bugüne kadar 2019 yılı rakamlarıyla 299 milyon 131 bin TL harcama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yılı Yatırım Programına göre Yoncalı Barajı 2020 yılı yatırım ödeneği ise 12 milyon 100 bin TL olarak açıklandı.

Toplam maliyeti 1 milyar 46 milyon 648 bin TL olan Yoncalı Barajı için açıklanan bu rakam, 2019 yılında baraj için yapılan harcamanın  %4’üne karşılık geliyor.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na göre, yapımına 1994 yılında, yani 26 yıl önce başlanan ve 132,50 hmᶾ su depolayacak olan Yoncalı Barajı’nın bitirilme tarihi 2026 yılı olarak belirtildi.

Hizmete Girdiğinde Arguvan’ın 23 Köyü Sulama Suyundan Faydalanacak  

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Yoncalı Barajı’nın bitmesi halinde Arguvan’ nın 23 köyünde toplam 174 bin 90 dekar arazi sulamaya açılacak. DSİ açıklamasına göre Yoncalı Barajı’ndan yapılacak sulamadan faydalanacak yerleşim birimleri şöyle:

Akören, Alhasuşağı,  Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir,  Gökağaç, Gümüşlü, Güngören,  İsaköy, Karahöyük, Kızık,  Kömürlük, Kuyudere, Morhamam, Tarlacık,  Tatkınık, Yeniköy,  Yukarısürmenli.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments