Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriYüksek Hızlı Tren'e Yeni Hat Geliyor

Yüksek Hızlı Tren’e Yeni Hat Geliyor

Kurtköy-Adapazarı arasında faaliyet gösterecek olan Yüksek Hızlı Tren projesi için start verildi. Proje için ÇED süreci başlatıldı.

6 milyar TL’ye mal olması planlanan proje Kocaeli İli, Kartepe, İzmit, Derince, Körfez, Dilovası ve Gebze İlçeleri ve İstanbul İli, Tuzla İlçesinden geçecek.

Türkiye’de yolcu taşımacılığında %15 olan taşımacılık oranını yeni yatırımlarla %40’lara çıkarmayı hedefleyen TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, bu kapsamda Kocaeli İli, Kartepe, İzmit, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze İlçeleri ve İstanbul İli Tuzla İlçesi sınırları içerisinde Adapazarı-Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesi’nin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Proje güzergahı, Kocaeli İli, Kartepe İlçesi sınırları içerisinden geçen mevcut demiryolu hattı üzerinde bağlantı yapılarak sırasıyla; Kartepe, İzmit, Derince, Körfez, Dilovası ve Gebze İlçelerinden geçerek Tuzla İlçesinde Sabiha Gökçen YSS Köprüsü YHT Hattı Demiryolu Projesi’ne bağlantı yapılarak son bulacak.

Planlanan güzergah 70,4 kilometre uzunluğunda planlanmış olup, güzergahının belirlenmesinde jeolojik özellikler, yerleşim yerlerinin durumu, çevresel etkiler, su yapıları, güzergah üzerindeki mevcut ve planlanan karayollarının konumu vb. etkili oldu.

Proje kapsamında Kocaeli İli Kartepe İlçesi sınırları içerisinde 1 adet istasyon ve Kocaeli İli, Gebze İlçesi sınırları içerisinde de 1 adet sayding yapılması planlanıyor.

Adapazarı-Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesi’nin inşaatı kapsamında, planlanan güzergah boyunca yarma ve dolgu işlemleri gerçekleştirilecek. Planlanan projenin inşaat aşamasında toplam 600 personel çalışacak olup, proje inşaatının 7 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Proje kapsamında hem yük hem de yolcu taşınması amacıyla geliş–gidiş olmak üzere 2 ayrı hat halinde ve hızlı tren standartlarına göre projelendirilme yapıldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments