Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaEtkinliklerYusufeli Barajı Açıldı

Yusufeli Barajı Açıldı

Artvin’de inşa edilen Yusufeli Barajı’nın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. 

22 Kasım tarihinde yapılan açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni Yusufeli’nin 2.698 konut, 507 köy evi, 296 iş yeri, 37 dükkanlı bir sanayi sitesi, 25 yataklı hastanesi, 9 okulu, yurt, spor salonu, 7 köy ve ayrıca tüm kamu hizmet binaları sıfırdan inşa edildi. Her türlü altyapısıyla ve üstyapısıyla oldukça ferah bir Yusufeli ortaya çıktı. Artık Yusufeli eskisinde iki kat daha büyük. Ayrıca ilçenin ulaşımı için 39 tünel ve 21 köprüyle toplam 110 kilometre de yeni yol yapıldı. Bundan 20 yıl önce Türkiye’de tünel uzunluğu 50 kilometreydi. Biz sadece Yusufeli’nde 62 kilometre tünel inşa ettik.” dedi.

Yusufeli Barajı hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali 100 katlı bir gökdelene denk olacak şekilde 275 metre yüksekliğindedir. Ülkemizde ilk, dünyada ise sınıfında 5. sırada bulunmaktadır. Kurulu gücü 558 megavat olan bu barajda yıllık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek. Bunun ülke ekonomimize katkısı yıllık 5 Milyar TL olacaktır. Allah göstermesin bir enerji sıkıntısı yaşansa bu baraj 1,5 yıl enerjiyi temin eder.” ifadelerini kullandı.

Yusufeli Barajı’nın çok önemli bir yatırım olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yusufeli Barajı aynı zamanda Çoruh Nehri’nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının en yüksek verimle çalışmalarını da sağlayacaktır. Bu barajın su depolama kapasitesi 2,3 milyar metreküptür. Buradan üretilen elektrik ile 2,5 milyon konutun ihtiyacını karşılayabilirsiniz veya 750 bin TOGG’un enerji ihtiyacını buradan sağlayabilirsiniz. 34 Milyar TL’lik bir maliyetle Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir eseri ülkemize kazandırdık.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments