14 Ülkede Gayrimenkulde Türkiye Yılı İlan Edildi

14 Ülkede Gayrimenkulde Türkiye Yılı İlan Edildi

ERA’nın Avrupa Başkanı François Gagnon, Avrupa’da ‘Türkiye yılı’ ilan ettiklerini açıkladı. 14 ülkede bulunan toplam 1100 ofiste, Türkiye’nin etkin tanıtımı yapılacak.

Türkiye, son dönemde yabancıya konut satışındaki yükselişle dikkat çekiyor.

Türk gayrimenkul sektörü, yurt dışındaki başarı hikâyesine kaldığı yerden devam ediyor. Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre; yabancılara konut satışı, 2019 yılının ilk iki ayında 6 bin 489 adede ulaştı. 2018 yılının Ocak-Şubat döneminde 3 bin 471 adet konut yabancıya satılmıştı.

Türkiye’nin yabancılar için sunduğu yüksek potansiyel, gayrimenkul danışmanlığı firmalarının da dikkatini çekiyor. Bu firmalardan ERA’nın Avrupa Başkanı François Gagnon, Avrupa’da ‘Türkiye yılı’ ilan ettiklerini açıkladı. Gagnon; “Türkiye’nin özellikle sahil kesimleri Nice’ten ve Cote d’Azur’den hem daha kaliteli hem de daha ucuz. Almanya ve Hollanda gibi Türk nüfusun yoğun olduğu bölgelerin yanı sıra İskandinav ülkelerinden de Türkiye ile ilgili çok ciddi talep alıyoruz. Türkiye bugün gayrimenkulde Avrupa’nın parlayan yıldızı” ifadelerini kullandı.

50 Bin Satış Hedefi

ERA Türkiye Genel Müdürü Can Özatay da geçtiğimiz yıl içinde yabancılara yapılan konut satışının 40 bin civarında gerçekleştiğini anımsattı. Özatay, “Yabancıya konut satışında bu yıla da oldukça hızlı bir giriş yaptık. Yıl sonunda 50 bin adetlik bir satışa ulaşacağımızı öngörüyoruz. Burada yaklaşık yüzde 5’lik bir pay almayı hedefliyoruz. 2019’da hedefimiz 2 binden fazla yabancı bireysel yatırımcıya Türkiye’den gayrimenkul satmak” dedi.