“Yapigundem
Ana SayfaHaberler2020 Konut Stoku Raporu: 2 Milyon Ev Satılmayı Bekliyor! Stok 5 Yılda...

2020 Konut Stoku Raporu: 2 Milyon Ev Satılmayı Bekliyor! Stok 5 Yılda Eriyecek, Konut Fiyatları Bu Kadar Ucuz Olmayacak

Gayrimenkul sektörünün sırtında büyük bir kambura dönüşen konut stoku hakkında son araştırma raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye’de 1 milyonu inşaatı tamamlanmış ve oturama hazır, 1 milyonu da halen inşaat süreci devam eden tam 2 milyon konut stoku var. Ancak buna rağmen konut fiyatlarına zam kapıda… Ev sahibi olmak, evimi satmak istiyorum diyenleri ilgilendiren bilgiler haberimizde!

Türkiye’nin konut stoku tartışılmaya devam ederken konu hakkında son rapor Uluslararası ısı yalıtım firması Baumit tarafından açıklandı.  Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşe ve buna bağlı olarak artan talebe rağmen konut stoku erime hızı beklenen seviyeye çıkamadı. 

Türkiye’de İnşaatı Bitmiş, Oturulmaya Hazır Tam 1 Milyon Konut Stoku Var!

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de inşaat süreci tamamlanmış tam 1 milyon konut stoku bulunuyor. Bu stoka ek olarak ise halen inşaat süreci devam eden 1 milyon konut bulunuyor. Yani Türkiye’nin toplam konut stoku 2 milyon civarında bulunuyor. 

Raporu değerlendiren Baumit Genel Müdürü Atalay Özdayı “Şu anda ülkemizde 1 milyon bitmiş, 1 milyon da inşaatı devam eden konut var. Ekonominin toparlanmaya başlamasıyla konut alımları yıllık 600 bin ila 650 bin seviyelerine çıkıyor. Bu yıl 500 binin üzerinde konut satışı olacağını düşünüyoruz. Tabi konut satışlarını etkileyen en önemli etken düşen kredi faizleri olacak. Olağanüstü bir durum oluşmaması halinde 2 milyonluk konut stokunun 5 yılda eritilebileceği düşünülüyor” açıklamasında bulundu. 

Konut Fiyatları 2020 Yılında Ne Olur, Ev Fiyatları Zamlanacak mı?

Konut stokuna rağmen konut fiyatlarının ilerleyen dönemde zamlanacağını belirten Özdayı özellikle de İstanbul konut fiyatlarının bu kadar düşük olmasının ileriki dönemde mümkün olmayacağını söyledi.  Gerek konuta olan talebin artması gerekse de konut arzının yani üretilen yeni konut sayısının düşmesi ile beraber konut fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments