Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriADMİB: Demir ve Demir Dışı Metal İhracatı Yüzde 8,2 Azaldı

ADMİB: Demir ve Demir Dışı Metal İhracatı Yüzde 8,2 Azaldı

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), Haziran ayı ihracat verilerini paylaştı. 

ADMİB üye şirketleri Haziran ayında demir ve demir dışı metal sektöründe haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 8,2 azalışla toplam 75,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, konuyla ilgili açıklama kaydetti. 

Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 15,7 pay aldıklarını belirten Fuat Tosyalı’nın açıklaması şu şekilde:

Ocak–haziran aylarında Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimizden yapılan demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatı yüzde 12 artışla 467 milyon dolar olurken, çelik sektörü ihracatımız ise yüzde 29,2 artışla 1 milyar 509 milyon doları buldu. Haziran ayında da ülkemize önemli bir katkı sağladık. İki sektörümüz 345 milyon dolarlık ihracat katkısı verdi. Küresel tedarik zincirindeki değişimin normalleşme ile tekrar değişmesi riskine karşı kazanımlarımızı korumak için gerekli adımları şimdiden atmalıyız. Türkiye demir çelik sanayicileri ve ihracatçıları olarak zorlu koşullara uyum kabiliyetimizle küresel rekabetçiliğimizi sürdürdük ve sanayilerin durduğu bir dönemde üretime devam ederek hem mevcut pazarlara hem de yeni pazarlara ihracatımızı sağladık. Şimdi sıra bu ihracat artışını sürdürülebilir kılmakta.

Özellikle çelik sektöründe küresel resesyon beklentisi nedeniyle talep azaldı. Hurda ve cevher fiyatları düştü. Çin’in Covid-19 önlemleri nedeniyle korumacı önlemleri de etkili oldu. Küresel büyük oyuncular olan Rusya ve Ukrayna’nın savaşta olması da başka bir etken yarattı.

Sektörümüz belli periyotlarla yüksek talep görüyor. Geçen yıl yaşanan talep artışının meyvelerini en iyi toplayan ülkelerin başındayız. Bu talepler yıl sonunda azalmaya başlasa da biz ihracatımızı artırmayı başardık. Ancak resesyon beklentilerinin etkisiyle küresel talep yavaşlama devam edecek. Sektör olarak bu noktada önlemleri almalı, elde ettiğimiz avantajları iyi değerlendirmeliyiz. Bunu yaparken de başta AB Yeşil Mutabakatı gibi konulara karşı hazırlıklı olmalı ve kaliteden taviz vermeden katma değerli üretime devam etmeliyiz. Yeşil mutabakatla birlikte küresel dönüşümün gerisinde kalmamalıyız. Teknolojik yatırımlarla ve ulusal seviyede ekonomik desteklerle topyekün bu dönüşüme destek vermeye ve bilinç oluşturmaya mecburuz.

Dövizdeki dalgalanmalar, enerji maliyetlerindeki artış ve emtia fiyatlarının yükselmesi ve Rusya-Ukrayna savaşına rağmen 2022 yılına iyi başlayan sektörümüz geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmeyi sürdürüyor. Küresel tedarik zincirindeki değişimin normalleşme ile tekrar değişmesi riskine karşı kazanımlarımızı korumak için gerekli adımları şimdiden atmalıyız. Şimdi sıra bu ihracat artışını sürdürülebilir kılmakta.

İhracat ailesi haziran ayında yeni bir rekora daha imza atarak, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,5’luk artışla yaklaşık 23,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye demir ve demir dışı metaller de yüzde 19,6’lık yükselişle 1 milyar 346 milyon dolarlık ihracat yaparak, Türkiye’nin toplam ihracatına yüzde 5,8’lik katkı sağladı. Türkiye çelik sektörü ise bu ayda yüzde 14,6’lık yükselişle 2 milyar 301 milyon dolarlık ihracata ulaşarak, Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 9,8 pay aldı.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments