“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriAnkara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesinde 10.000 Konut Yapılacak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesinde 10.000 Konut Yapılacak!

Ankara’da devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de ekleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş bugün yaptığı açıklamada Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde yaşanan mağduriyetlere dikkat çekerek, “Konutları 2023 yılında tamamlamayı planlıyoruz. 10 yıldır mağdur edilen hak sahiplerine bu konutları yapıp teslim edeceğiz.” dedi.

9 BİN VATANDAŞ 10 YILDIR KONUTLARINI BEKLİYOR

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi hakkında bilgilendirme yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler Ve Dönüşüm Daire Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya, “2008 yılında yaklaşık 19.000 gecekondunun bulunduğu alanda sözleşmeler yapılarak ve gecekondular yıkılarak kentsel dönüşüm yöntemiyle üzerinde yeni konutlar yapılmaya çalışılmış. Yaklaşık 9 bin vatandaş 10 yıldır konutlarını almak için bekliyorlar.” dedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER YIL 44 MİLYON LİRA KİRA YARDIMI YAPIYOR

Kentsel dönüşüm projesinde yaşanan mağduriyetlere de değinen Hüseyin Gazi Çankaya, “Şu anda konutlarını alamayan vatandaşlara yapılan kira yardımlarının tamamı yıllık 44 milyon civarındadır. Bu da belediyeye ekstra bir yük bindirmektedir. Hem konut sözü verip konutlarını teslim edememişiz vatandaşların hem de kira yardımı yapılarak belediyeye ciddi bir yük oluşturulmuş. Kentsel dönüşüm yapılması planlanan alan neredeyse Yozgat kent merkezi ile eşdeğer. Bu kadar büyük alanda kentsel dönüşüme başlanmış olması ve etaplar halinde değil her taraftan yıkıma başlanılması nedeniyle bugün görmüş olduğumuz manzara ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

MAMAK’TA 10.000 KONUT YAPILACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile 10.000 konut yapacağını söyleyen Hüseyin Gazi Çankaya, “Yapılamayan kentsel dönüşüm nedeniyle çevrede sosyal doku bozuldu, komşuluk ilişkileri bitti ve güvenlik sorunu ortaya çıktı. Şimdi biz burada 10.000 konut yapmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidereceğiz.” dedi.

YÜKSEK BLOKLU KONUTLAR YAPMAYACAĞIZ

Hüseyin Gazi Çankaya yeni projenin nasıl olacağına dair de bilgi vererek, “Yapacağımız konutlar daha önce yapılmış klasik yüksek bloklu ve etrafındaki yeşil alanları, açık alanları düşünmeden insan ölçeğini gözetmeyen yapılar olmayacak. Yüksek bloklar şeklinde yapılaşmayı bizden kimse beklemesin. Bu konutlar mahalle ölçeğinde olacak, sokak dokusunu koruyacak, iç avluları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, parkları olacak. Çocukların sokakta oynayabildiği bir mahalle oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments