“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerAtatürk'ün Projesiydi: İdeal Cumhuriyet Köyü Kuruluyor, Ruhsatlı Hobi Bahçeleri Tarıma Kazandırılıyor!

Atatürk’ün Projesiydi: İdeal Cumhuriyet Köyü Kuruluyor, Ruhsatlı Hobi Bahçeleri Tarıma Kazandırılıyor!

Atatürk tarafından tam 83 sene önce tasarlanan İdeal Cumhuriyet Köyü projesi Ankara Gölbaşı Belediyesi tarafından hayata geçirilecek.

ANKARA GÖLBAŞI BELEDİYESİ HOBİ KÖY KURACAK, VATANDAŞA İMARLI VE YASAL HOBİ BAHÇESİ SAHİBİ OLMA İMKANI SUNULACAK

Gölbaşı Belediye Başkanı MHP’li Ramazan Şimşek tarafından geliştirilen yeni proje ile 2 bin dönümlük dev arazi üzerine Atatürk’ün ideal Cumhuriyet Köyü projesinden esinlenerek dev hobi köyü kurulacak.

Proje hakkında Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Ayhan’a özel açıklamalarda bulunan Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937’de tasarlamış olduğu ve Danimarka’nın Brondby şehrinde uygulanarak tüm dünyaya örnek olan fikrini gururla hayata geçireceğiz” dedi.

Tarım arazilerinin korunmasına önem verdiklerini belirten Şimşek “Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüşerek projemizin startını verdik. Köy kahvesi, köy meydanı, ahır, kümes gibi hayvanların besleneceği alanlar ile bostan gibi birçok alanın da oluşturulacağı köyümüzde vatandaşlarımız doğal ortam ile buluşacak” diyerek projelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onay verildiğini söyledi.

HOBİ BAHÇELERİ POPÜLARİTESİNİ ARTTIRMIŞ, KAÇAK HOBİ BAHÇESİ İÇİN YIKIM KARARI ÇIKMIŞTI

Son dönemde özellikle de korona virüs salgını sonrası vatandaş daha ucuz maliyetlerle satılması nedeni ile hobi bahçelerine yönelmişti. Ancak verimli tarım arazilerinin bilinçsiz bir şekilde yok edilmeye başlanması ile meclise yeni yasa teklifi verilmiş, kanunsuz olarak yapılan kaçak hobi bahçelerine yıkım ve para cezası verilmesi için çalışmalara başlanmıştı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments