“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerAyder Yaylası Kentsel Dönüşüm Projesi İçin 415 Milyon Lira Harcanacak!

Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm Projesi İçin 415 Milyon Lira Harcanacak!

Türkiye’nin gözbebeği cennet yaylalar arasında yer alan Ayder Yaylası ne yazık ki kaçak yapılaşma ile büyük yara almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar sonrasında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları için start verildi. Kaçak yapıların tümü tek tek belirlenip yıkılacak, konaklama yerleri proje dahilinde belirlenen tek bir alanda toparlanacak.

Ayder Yaylası’nda yaygınlaşan kaçak yapılaşma sonrası oluşan çevre tehlikesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar sonrasında kaçak yapıların yıkılmasına karar verilmişti. 

Son dönemde artan kaçak yapı sayısı nedeni ile son derece çirkin bir görüntünün oluştuğu Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi ile eski güzel günlerine dönecek. 

AYDER YAYLASI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI!

Yapılan açıklama ile Ayder Yaylası için kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandığı duyuruldu. 

Yapılacak olan yeni proje ile Ayder Yaylası’nda bulunan tüm kaçak yapılar tespit edilerek tek tek yıkılacak. Yine bölgede turistler için yapılan konaklama yerleri de tek bir alana toplanacak. 

Yaylanın eşsiz güzelliğini izlemek isteyen kişiler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özel bir seyir terası inşa edecek. Ayder Yaylası’nın doğal güzelliği görünerek bakanlık tarafından 415 milyon liralık bütçe ile termal otel, konaklama birimleri, özel yer altı otoparkı inşa edilecek. 

AYDER YAYLASI KAMULAŞTIRMA SÜRECİ SÜRÜYOR

Bakanlık bir yandan da proje için kamulaştırma sürecine devam ediyor. Ayder Yaylası’nda proje güzergahında yer alan vatandaşlara ait taşınmazların üçte ikisi rıza alınarak kamulaştırılırken kalan bölüm için ise yargı yolu ile kamulaştırma yapılacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments