“reocom
Ana SayfaHaberlerBakan Albayrak Uyarmıştı, Merkez Bankası Binası Tasarımı Değiştirildi!

Bakan Albayrak Uyarmıştı, Merkez Bankası Binası Tasarımı Değiştirildi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstanbul Finans Merkezi projesinde yer alan binaların tasarımı hakkında uyarıda bulunmuş ve Türk esintilerinin projeye dahil edilmesini istemişti. Bakan Albayrak tarafından yapılan çağrının ardından ilk değişiklik Merkez Bankası binası üzerinde yapıldı. Projeye Selçuklu mimarisinden esintiler eklenirken Merkez Bankası mimarı ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı mimarı da olan Şefik Birkiye oldu.

Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan İstanbul Finans Merkezi büyük bir hızla yükselmeye devam ederken süreçte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak projeyi çok fazla Avrupai olması nedeni ile eleştirmişti. 

Projenin dışarıdan bakıldığında da Türk projesi olduğunu hissetmek istediklerini belirten Bakan Albayrak tarafından yapılan çağrı sonrasında Selçuklu esintilerinin ağırlıklı olduğu yeni tasarımlar dikkat çekti. 

Merkez Bankası İstanbul Binası İçin Yeni Mimar Şefik Birkiye Oldu!

Merkez Bankası tarafından 2015 senesinde gerçekleştirilen yarışmada birinciliği Almanya merkezli HPP firması kazanmış ve proje için çalışmalara başlamıştı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments