Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriBalıkesir OSB Yatırımcılarını Bekliyor!

Balıkesir OSB Yatırımcılarını Bekliyor!

Marmara ve Ege Bölgesinin kesişim noktası olan Balıkesir, sanayi alanında da iddialı konuma gelmek üzere. Kuzey Marmara Otobanı ile İstanbul-İzmir otobanının açılması ve 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yer aldığı Tekirdağ-Çanakkale otobanı projesinin de başlamasıyla birlikte Marmara Bölgesi’nde ‘altın çember’ diye anılan ticari ring hattının odak noktasında yer alan Balıkesir’de 2’si kurulum aşamasında toplam 8 organize sanayi bölgesi mevcut.

“İstanbul’un sanayiden arındırılmasının konuşulduğu, Gebze, Kocaeli ve hatta Bursa’daki sanayinin doygunluğunun gündeme geldiği bir dönemde, firmaların sanayi yatırımı için gözünü Balıkesir’e çevirmesi özellikle Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni (BALOSB) yeni çekim merkezi haline getirdi” diyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı ve BALOSB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Ali Eğinlioğlu; Şişecam, Kalekim, BETEK, HEG Gıda gibi sektörlerinin lideri şirketlerin fabrikalarının Balıkesir’de bulunduğunu söyledi.

Bir şehirde sanayi ne kadar gelişirse şehrin de o kadar güçlü olacağını anımsatan Eğinlioğlu, Balıkesir’in kalkınmasına en büyük desteği veren BALOSB’nin gelişimini artan bir ivmeyle sürdürdüğünü ve bugün yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti. Eğinlioğlu, BALOSB’nin hedeflerinden birinin Balıkesir’i Türkiye’nin en önemli üretim ve inovasyon merkezlerinden biri yapmak olduğunu dile getirdi. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için her türlü adımın atıldığını, sanayicilere kolaylık sağlandığını belirten Eğinlioğlu, “Balıkesir’in sanayi ve ekonomi ile ilgili tüm kurumları, odaları ve STK’ları tam bir işbirliği ruhu ve koordinasyonla hareket ediyor. Balıkesir rüzgârın merkezi olan bir şehir. Doğru ve hızlı gitmek isteyen rüzgârı arkasına alır. Demek ki biz şehir olarak rüzgârı arkamıza aldık. Ulaşım avantajları, güçlü yönetimi, dinamik yapısı ve yüksek hizmet kalitesi ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi olarak şehrimizin ve ülkemizin ekonomik değerlerine katkı sağlamaya hazır şekilde yatırımcıları bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Balıkesir OSB ile Balıkesir II. OSB’nin, bitişik konumları ve idari, mali ve teknik kaynakların etkin ve ergonomik kullanılmasını sağlamak için 29 Ocak 2021 tarihinde BALOSB çatısı altında birleştiğini dile getiren Eğinlioğlu, son gelişmeleri şu şekilde aktardı: “570 hektar büyüklüğündeki mevcut alanda kurulu tahsis edilecek sanayi parseli kalmadığı için Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi genişleme sürecine girdi. 156 hektar büyüklüğündeki 1. Etap alanın kamulaştırılması tamamlandı, altyapı çalışmalarına Mart ayı itibarıyla başlayacağız. 350 hektar büyüklüğündeki 2. etap kamulaştırma çalışmalarına Ocak ayında başladık. BALOSB sanayicilere sunduğu hizmetlerle fark yaratıyor. Elektrik dağıtım lisansına sahip BALOSB bünyesindeki şalt tesisi ve yer altı şebekesiyle sanayiciye kesintisiz ve güvenli enerji sağlıyoruz. Şu anda toplam güç 162,5 MVA’tır. Atıksu Arıtma Tesisimiz 3.300 m³/gün kapasitesinde hizmet veriyor. Genişleme alanlarına gelecek yeni fabrikalar da düşünülerek 10 bin m³/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisi için çalışmalarımız devam ediyor, yeni tesisi Mart 2022’de devreye alacağız. Balıkesir OSB, şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan İkizcetepeler Barajı’nın da ortaklarından biri. Dolayısıyla fabrikaların içme suyu ihtiyacı evlerden akan suyun kalitesinde karşılanıyor. BALOSB Gümrük Müdürlüğü kurulması için gerekli adımlar da atıldı. 2021 yılı son çeyreğine açılışının yetiştirilme gayreti içerisindeyiz.”

2. ve 3. etap kamulaştırma ve altyapı çalışmalarının 3 sene içerisinde tamamlanmasının planlandığını dile getiren Eğinlioğlu, yatırımların toplam bütçesinin 1 milyar TL olduğunun altını çizdi. Eğinlioğlu, fabrika proje ve inşaat süreleri de göz önüne alındığında BALOSB’nin 5-6 sene içinde 40 bin kişinin istihdam edildiği, Türkiye’nin marka organize sanayi bölgelerinden biri olacağını söylüyor. Sanayi geliştikçe enerjiye olan ihtiyaç da arttığını anımsatan Hasan Ali Eğinlioğlu, “2016 yılında BALOSB’nin elektrik üretimi aylık 9 milyon kW/sa iken 2020 yılındaki son verilere göre 25 milyon kW/sa’e yükseldi. Bugün BALOSB yıllık 300 milyon kW/sa elektrik tüketimi ile ülkemizdeki 325 OSB arasında en fazla elektrik tüketen 38. OSB haline geldi. Pandemi döneminde, Nisan 2020 hariç elektrik tüketimi arttı, fabrikalar üretimini ve ihracat çalışmalarını sürdürdü” dedi.

Balıkesir OSB’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile iş birliği içinde önemli projelere imza attığını belirten Eğinlioğlu, ortak projeleri ise şu şekilde dile getirdi: “2016 yılında arıtma tesisinin elektriğini karşılamak amacıyla güneş enerji santrali (GES) kurulumu kapsamında bir proje hazırlandı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) 2 milyon 750 bin TL desteği ile 630 Kwh gücünde sistem kurularak tesisin elektrik ihtiyacı GES üzerinden karşılanmaya başlandı. 2019 yılında hazırlanan ‘BALOSB Atıksu Arıtma Tesisi Güneşi Sevdi’ projesi GMKA’nın 1 milyon 750 bin TL tutarındaki desteği ile mevcut 630 kwh kapasiteli GES kapasitesi 900 kwh’ya ulaşacak.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments