Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriBatman Kentsel Dönüşüme Hazırlanıyor!

Batman Kentsel Dönüşüme Hazırlanıyor!

Batman’ın doğusu ve kuzeydoğusunda bulunan Bayındır, Çamlıtepe, Korik, Petrol ve Tilmerç mahallelerini kapsayan Korik İlave ve Revizyon İmar Planı Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin tarafından görücüye çıktı. 11 yıldır imar planı düzenlemesi yapılmayan Batman’da büyük heyecanla beklenen imar planı tüm detaylarıyla belediye konferans salonunda Vali Şahin tarafından rakamlarla anlatıldı.

Korik İlave ve Revizyon İmar Planı’nın toplamda 1142,53 hektarlık alanı kapsadığını belirten Vali Şahin, “Bu alanın 565 bin 65 hektarlık bölümü revizyon imar planı, 576,88 hektarlık bölümü ise ilave imar planı kapsamında yürütülecek. Batman’ın imar planı alanı yaklaşık 3 bin 500 hektar. Yeni imar planı ile Batman’ın yaklaşık üçte birlik bir kesiminin hem mevcut imar planları yenilendi hem de yeni imar planı hazırlandı” dedi.

2040 yılına gelindiğinde toplam nüfusun yaklaşık 140 bin kişi olarak hesaplandığı Korik İlave ve Revizyon İmar Planı’nda yaklaşık 75 bin kişinin, İlave İmar Planı’nda ise yaklaşık 65 bin kişinin yaşayacağı konut alanları tasarlandı. İmar planı kapsamında konut alanları ile birlikte kentsel çalışma alanları, turizm alanları, açık ve yeşil alanlar, planlama bölgesinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yaşayacak nüfus büyüklüğü ve yapısı da dikkate alınarak uygun konumlarda sosyal ve teknik altyapı alanları planlandı.

Eski Aydınkonak Köyü’nün de içerisinde olduğu mevcut yerleşim merkezinin bulunduğu bölge “Öneri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak belirlenen bölge planlama alanı kent bütününe hizmet verecek bir merkez olarak planlandı. Bu alanlarda ticaret alanları ile birlikte ticaret alanları, konut alanları, eğitim belediye hizmet alanı, sosyal tesis alanı, dini tesis alanı, açık spor alanı, meydan ile kanal çevresinde park alanları planlandı.

Revizyon İmar Planı sınırları içerisinde 128,64 hektarlık konut alanı, İlave İmar Planı sınırları içerisinde ise toplam 14 bin 758 hektar büyüklüğünde konut alanı bulunuyor. Yapılacak konutlar ise en fazla 6 katlı olabilecek. İmar planı ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte hazırlandı. Bu kapsamda 10 anaokulu alanı, 31 ilkokul alanı, 12 ortaokul alanı 14 lise alanı, 11 belediye hizmet alanı, 5 resmi kurum alanı, 12 sağlık tesis alanı, 27 cami alanı, 12 sosyal tesis alanı, kültürel tesis alanı, 5 pazar yeri alanı, 250 park ve çocuk bahçesi alanı, 3 rekreasyon alanı, 6 açık ve kapalı spor tesis alanı planlandı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments