Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriBaşlıca Risk Bölgesinde Yer Alan Şehirler ve En Çok Riskli Binaların Olduğu...

Başlıca Risk Bölgesinde Yer Alan Şehirler ve En Çok Riskli Binaların Olduğu İller Açıklandı

İzmir’de yaşanan 6.6 büyüklüğünde ki deprem kent genelinde bazı binaların yıkılmasına ve can kayıplarına neden olmuştu. Türkiye’nin gündeminin birden yeniden depreme yönelmesine neden olan İzmir depreminin ardından bu alanda yeni çalışmalar yapıldı.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA RİSKLİ YAPININ YER ALDIĞI ŞEHİRLER

Türkiye’nin çok büyük bir bölgesinin deprem kuşağı üzerinde yer alması nedeniyle binaların sağlam olup olmamaları çok büyük önem arz ediyor. Ortalama olarak Türkiye geneli bir yılda irili ufaklı 23 bin deprem meydana geliyor.

2020 yılının bu zamanına kadar Elazığ’da 6.8, İzmir’de 6.6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Bunun yanında 5 şiddetinin üzerinde de depremler oluştu. Türkiye’nin bu kadar aktif bir deprem kuşağında yer alması binaların güvenli olmasını zorunlu kılıyor. Bu alanda yapılan son araştırma ise bazı kentlerde durumun çok ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor.

İstanbul Liste Başı

Yapılan son araştırmaya göre; en çok riskli yapının tespit edildiği şehirler arasında 68 bin ile İstanbul liste başında bulunuyor. İstanbul’un ardından ise 18 bin 764 ile İzmir ikinci sırada, 18 bin 203 ile Ankara üçüncü sırada, 10 bin 294 ile Antalya dördüncü sırada ve 6 bin 343 ile Konya beşinci sırada yer alıyor.

BAŞLICA RİSK BÖLGELERİ

Uzmanlar deprem konusuna ilişkin uyarılarında risk bölgelerini de bir bir açıkladılar. Uzmanlara göre İstanbul, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkari, Hatay, Aksaray, Bolu, Yalova, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya gibi şehirler başlıca risk bölgesinde yer alıyorlar.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments