Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerBina Yıkımı İle İlgili Yeni Yönetmelik Yayımlandı

Bina Yıkımı İle İlgili Yeni Yönetmelik Yayımlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelik ile bina yıkımı sırasında izlenecek adımlar paylaşıldı. Bakanlığın yaptığı açıklamada yönetmeliğin 1 Temmuz 2022 tarihinde yürülüğe gireceği belirtildi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik ile kontrollü bina yıkımı ve bina yıkımı sırasında oluşan atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yönetim izlenmesi amaçlandı. 

1 Temmuz 2022 tarihinde yürülüğe girecek olan yönetmeliğin detayları şu şekilde paylaşıldı:

“Yıkıma başlanmadan önce belediyelerden yıkım ruhsatı alınacak. Yıkım ruhsatı İçişleri Bakanlığı’nın Mekansal Adres Kayıt Sistemi üzerinden düzenlenebilecek. Yıkım işleminin öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılacakları açıklayan ve yıkımın bir nevi projesi olan yıkım planı farklı meslek disiplinlerinin de katkısıyla inşaat mühendisi müellif koordinasyonunda hazırlanacak. Yıkım planında yapı çevresinde etkilenebilecek yapıların ve trafik güvenliğinin hangi tedbirlerle sağlanacağı ve hangi yıkım tekniğinin kullanılacağı belirtilecek. Müteahhit, yıkım faaliyetlerine başlamadan önce güvenlik ve çevre koruma tedbirlerini alacak. Kontrollü patlatmalı yıkımlarda İdare 7 gün öncesinden başlamak üzere halkı bilgilendirerek, gerekli duyuru ve uyarıları yapacak, kolluk ve acil yardım ekiplerinin mahalde bulunmasını sağlayacak. Yıkım işleri seçici yıkım yöntemiyle yapılacak. Yeniden kullanılabilecek veya geri dönüşüme tabi malzemeler ayrılarak geri kazanımı sağlanacak. Tehlikeli veya geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise ilgili mevzuatı çerçevesinde bertaraf edilecek. Yıkım işlerinin ruhsat aldıktan sonra 3 ay içerisinde tamamlanması gerekecek.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments