“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBinalar Yıkılmadan Yenilenecek, Depreme Hazır Hale Getirilecek!

Binalar Yıkılmadan Yenilenecek, Depreme Hazır Hale Getirilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan kentsel dönüşüm eylem planı inşaat sektöründe büyük heyecan yarattı. Eski binalarda oturan milyonlarca kişiyi ilgilendiren eylem planı ile binalara depreme dayanıklılık kazandırılması amaçlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. 

Her Yıl 50 Bin Konut Depreme Karşı Güçlendirilecek! 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan açıklanan kentsel dönüşüm eylem planını değerlendirerek “Halihazırda acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutun, 5 yıl içinde dönüştürüleceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, aynı zamanda her yıl 50 bin konutun güçlendirilerek kullanılabileceğine dikkati çekmesi çok önemli.

2012 yılında çıkarılan Afet Riski altındaki Alanların Yeniden Yapılması yasasına göre hayata geçen kentsel dönüşüm, bu yıl yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile aslında yeni başlamıştı. Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nda mevcut yapılar için vatandaşlara güçlendirme ruhsatı verileceği, bu çerçevede her yıl 50 bin konutun güçlendirilerek kullanılabileceği belirtildi” dedi. 

Deep Renovation Derin Yenileme Yöntemi Kullanılacak

Binanın yıkılmadan da depreme hazır ve dayanıklı hale getirilebileceğini belirten Erdoğan “Güçlendirme ve yenileme çalışmalarıyla, binaları yıkmadan depreme hazırlıklı olmamız mümkün. Uluslararası alanda ‘Deep Renovation’ denilen, ülkemizde de ‘Derin Yenileme’ olarak bilinen çalışmalar, bir yapının güçlendirilmesinden dış cephesine, iç makyajlanmasından bacasına, tesisatına kadar her unsurunun yenilenmesini kapsıyor.

Ayrıca enerji verimliliği ve sera gazı salımının daha da önem kazandığı günümüzde, atığı yöneteceksek binanın kendisini atık haline getirmeye, yani binayı önce moloza çevirip sonra yeniden yapmaya gerek yok. Mevcut binaların hepsini yenilemek, hatta yeşil bina haline getirmek mümkün. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz dönemde yenileme çalışmaları da vatandaşları güvenli ve sağlıklı yapılara kavuşturacak” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments