Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriBursa'nın 6 İlçesi Dönüşüme Hazırlanıyor!

Bursa’nın 6 İlçesi Dönüşüme Hazırlanıyor!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentsel dönüşüm projeleriyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikli olarak dönüşümün başlayacağı ilçeler olarak 1050 Konutlar, Altıparmak, Yiğitler, Sıcaksu, İstanbul Caddesi ve Hanlar Bölgesini işaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerçekleştireceği 1050 Konutlar kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarının tamamlandığını belirten Aktaş, bu bölgede yeterli alan olduğundan dolayı yüksek katlara ihtiyaç olmadığı için zemin+5 kat şeklinde planlanan kentsel dönüşümde 2 bin 290 adet konut planlandığını söyledi.

Altıparmak için açıklamalar yapan Aktaş, “kentsel dönüşümü en zor bölgelerinden biri. Yeşil alan fakiri olan bölgede yeni bir alan yaratmak imkânsız. Bitişik nizam şeklinde inşa edilmiş binalar için tek çözüm yerinde dönüşüm. Bu alanda yaklaşık 8 bin konutluk bir dönüşüm planlanıyor. Bu bölge için iki ihtimal var masada. Birincisi, başka bir bölgede rezerv alanlar yaratarak, Altıparmak’ı taşımak. İkincisi, Altıparmak’taki yapıları yıkıp, 2 veya 3 kat daha yüksek binalar inşa ederek yerinde dönüşüm yapmak. Yerinde dönüşüm, çözüme daha yakın. Büyükşehir Belediyesi ve özel sektör işbirliğiyle yapılması planlanan kentsel dönüşümün projesi hazırlanıyor. Buradaki binalar zemin+7 veya zemin+8 kat olarak planlanıyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin önem verdiği bir diğer kentsel dönüşüm alanının İstanbul Caddesi olduğunu söyleyen Aktaş, “Gençosman’dan Kent Meydanı’na kadar uzanan caddenin sağında ve solunda ekonomik ömrünü tamamlamış onlarca yapı söz konusu. Kentsel dönüşüm yöntemi şu şekilde planlandı: Büyükşehir Belediyesi’nin elindeki yeni yapılar ile vatandaşın elindeki mevcut yapıların takas edilmesi. Bölgenin imar planları 20 kat yüksekliğindeki binalar için uygun. Ancak Belediye’nin planlaması 13, 14 katlı binalar inşa etmek.”

Yiğitler 75. Yıl Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümün 5 etap halinde planlandığını belirten Aktaş, “Bu bölgedeki kentsel dönüşümde sadece konutlar yenilenmeyecek, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları, geniş cadde ve sokaklarıyla bölgenin de çehresi değişecek. Özel sektör müteahhitleri ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçecek kentsel dönüşümde vatandaş bir miktar fark ödeyecek. İlk etap projesinde 133 konut dönüştürülecek. Mahalle halkıyla uzlaşıldı diyebiliriz. Öyle ki vatandaşın yüzde 88’i kentsel dönüşüme evet dedi.”

Yıkımların devam ettiği Hanlar Bölgesi için, “Bir yandan bölgede uygulanacak projeyle ilgili akademik çevrelerle görüş alışverişi sürüyor. Bu bölgedeki kentsel dönüşümde en önemli aşamayı kamulaştırmalar oluşturuyor. Acil kamulaştırma süreci işliyor” dedi.

Gündemde olan bir diğer kentsel dönüşüm bölgesi Sıcaksu bölgesinde ise bin 100 konutluk bir kentsel dönüşüm için karar alınmış. Ancak yöntemle ilgili bazı belirsizliklerden dolayı dönüşümün zaman alabileceği söyleniyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments