“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriÇalışma Bakanı Duyurmuştu! Bilinmeyen 40.000 TL Betonarme, Prefabrik Ev, Tadilat ve Ev...

Çalışma Bakanı Duyurmuştu! Bilinmeyen 40.000 TL Betonarme, Prefabrik Ev, Tadilat ve Ev Eşyası Yardımları

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu konuşmasında bakanlık tarafından sağlanan barınma yardımlarının artırıldığını duyurmuştu. Bakan Selçuk ihtiyaç sahibi ailelere yapılan prefabrik ev yardımı, betonarme ev yardımı, tadilat bakım onarım yardımı ve ev eşyası yardımlarının artırıldığını aktarmıştı. Peki bu yardımlardan kimler nasıl faydalanır?

Vatandaşlar emlak alanında çok sayıda yardım destek ödemesi alabilirler. Çeşitli kamu kurumları tarafından sağlanan bu ödemeler ile vatandaşların içerisinde bulundukları durumlardan olumsuz etkilenmemeleri amaçlanıyor. 

Bu kapsamda başta ihtiyaç sahibi olmak üzere farklı durumlarda yapılan bu yardımlara ilişkin son günlerde yeni bir gelişme yaşanmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan yardım ödemelerinde tutarların güncellendiği duyuruldu. 

BİLİNMEYEN EMLAK VE BARINMA YARDIMLARI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden ödenen barınma yardımlarında vatandaşlara ödenen tutarların değiştiği ifade edildi. Bakan Selçuk konuşmasında uzun zamandır aynı rakamda yapılan ödemelerde ücretlerin artırıldığını vurguladı. 

Devletin Barınma Yardımları

Devlet tarafından sağlanan barınma yardımları Aile Bakanlığı birimi olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla 4 kategoride ödeniyor. Bu yardımlar;

* Prefabrik Ev Yardımı
* Betonarme Ev Yardımı
* Ev Eşyası Yardımı
* Ev Bakım Onarım Tadilat Yardımı

KİMLER BARINMA YARDIMI ALABİLİR?

Devlet tarafından sağlanan barınma yardımı ödemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ödeniyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü yardım ödemelerine ilişkin açıklamasında, bu desteklerin; “Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.” bilgisini verdi.

Başvuru Şartları Neler?

Barınma yardımı almak isteyen vatandaşların evlerinin sağlıksız koşullarda olması gerekiyor. Esas koşul ise gelir şartı. Ev yardımı alabilmek için aylık hane gelirinin evde yaşayan kişi sayısına oranının asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması gerekiyor. 

ZAMLI YARDIM ÜCRETLERİ

Bakanlık olarak güncellenen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyurulan yardım ödemeleri ile vatandaşlar aşağıda yer alan oranlarda destek ödemesi alabiliyorlar. 

* Ev eşyası yardımı ödeme tutarı 5.000 TL (Zam öncesi 3.000 TL olarak ödeniyordu)
* Ev bakımı için sağlanan tadilat yardımı 20.000 TL (Zam öncesi 3.000 TL olarak ödeniyordu)
* Prefabrik ev yardımı güncel rakam 30.000 TL (Zam öncesi 3.000 TL olarak ödeniyordu)
* Betonarme ev yardımı 40.000 (Zam öncesi 3.000 TL olarak ödeniyordu)

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments