Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriÇevre Bakanı Murat Kurum'dan Kentsel Dönüşüm ve Dar Gelirlilere Ucuz Konut Açıklaması

Çevre Bakanı Murat Kurum’dan Kentsel Dönüşüm ve Dar Gelirlilere Ucuz Konut Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Üçüncü Türkiye 2023 Zirvesi toplantısına katıldı. Video konferans yöntemi ile söz konusu toplantıda bir konuşma gerçekleştirilen Bakan Kurum, Türkiye’nin emlak konut sektöründe atmış olduğu adımları değerlendirdi. Şehircilik Bakanlığı olarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurum, 2023 hedeflerine değindi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DAR GELİRLİLERE KONUT AÇIKLAMASI

Bakan Murat Kurum konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kısa ve orta vadeli hedeflerini hatırlattı.

Bu çerçevede Türkiye geneli 81 şehir ve 922 ilçede 2023 hedefleri başta olmak üzere 2053 ve 2073 yılı hedeflerine dair çalışmalar olduğunu ifade eden Bakan Kurum, Türkiye Mekansal Strateji planına dair çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

“Türkiye Mekansal Strateji planımızı tamamlıyoruz. Merkezinde insan olan kentsel dönüşümle afetlere hazır, kimlikli engelli dostu şehirleri inşa etmeye gayret ediyoruz. Bu projeleri de yatay mimariye sadık kalarak dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için on binlerce yeni sosyal konut üretiyoruz. Millet bahçeleri ve ekolojik koridorlar ve yeşil alanlarımızın sayısını artırıyoruz. Doğal koruma alanı büyüklüğümüzü şu an yüzde 9 olan OECD verilerine göre yüzde 17’ye çıkarmak için tüm çabamızı sarf ediyoruz”

YERLİ OTOMOBİLE ÖZEL İMAR PLANI

Bakan Murat Kurum konuşmasında ayrıca yerli ve elektrikli otomobil konusunda açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki dönemde otonom araçların şehir içinde olacağını ifade eden Bakan Kurum, trafik yönetimi, otopark sistemlerini anlık araç bilgilerini merkezi bir yazılım sistem üzerinden yönetileceğini söyledi. Kentlerin imar planlarının da bu düzene göre tasarlanacağını ifade etti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments