“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerÇevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 İlde Ekolojik Koridor Oluşturacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 İlde Ekolojik Koridor Oluşturacak!

Doğal yaşamı korumak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile 27 ilde ekolojik koridor oluşturacaklarını duyurdu. Detaylar haberimizde!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal yaşamı koruma çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye’deki doğal yapıyı korumak, bölgelerdeki habitatları birbirine bağlamak ve türlerin geçişine imkan sağlamak için 22 ilde ekolojik koridor oluşturulacak.

Ekolojik Koridorlar Projesi Hayata Geçirilecek! 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik, Isparta, Bolu, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Sivas illerinde ekolojik koridor oluşturacaklarını duyurdu. 

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında  “Ekosisteme destek verecek, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlayacak ekolojik koridorları ülke geneline yaymayı hedefliyoruz. Ekolojik sürekliliği, ekosistem bütünlüğünü ve biyolojik çeşitliliği koruyarak, korunan alanlar arasındaki bağlantıyı sağlayan ekolojik koridorlar belirlenecek. Alt ekosistemler arasında sürdürülebilir, sağlıklı bağlantılar oluşturulacak” dedi. 

Ekolojik Koridorlar ile Millet Bahçeleri Birbirleri ile Birleştirilecek! 

İki projenin birbiri ile bağlantılı olacağını belirten Bakan Kurum “Ankara’da Eymir Gölü Havzası ile İmrahor Vadisi arasında, İstanbul’da ise Beykoz Ormanları ile Beykoz’un kuzey kesimi arası ekolojik olarak birbirine bağlantılı alanlar belirlenecek. Söz konusu alanlar belirlendikten sonra bu alanların korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için tescil ve ilan çalışmaları yürütülecek” dedi.

Ekolojik Koridor Nedir?

Bakan Murat Kurum tarafından açıklanan ekolojik koridorlar “Birbirine yakın coğrafi bölgelerdeki habitatları ekolojik olarak birbirine bağlayan, türlerin geçişine imkan sağlayan, doğal veya yapay olarak belirlenmiş bağlantı alanları” olarak tanımlandı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments